Zamek Książąt Pomorskich

Północna Polska, przynajmniej jeśli chodzi o zamki, przyzwyczaja raczej do gotyku. Wśród czerwieni gotyckiej cegły pomorskich zamków jaśnieje (dosłownie i w przenośni) zamek w Słupsku, prawdziwa perełka architektury renesansowej. Jego historia sięga początków XVI w., kiedy to powstał jako gotycka warownia księcia pomorskiego Bogusława X.

Miejsce w którym zbudowano zamek ma długą tradycję warowności, jest to bowiem dawna lokalizacja słupskiego grodu. Już po niecałym stuleciu istnienia zamek przebudowany został zgodnie z obowiązującą modą na piękną rezydencję pomorskiej dynastii Gryfitów. Mimo późniejszej dewastacji, licznych adaptacji do zmieniających się potrzeb, pożaru i wojennych zniszczeń, udało się po II Wojnie Światowej przywrócić mu dawne piękno. Warto przyjrzeć się nie tylko jego niezwykle pięknej i harmonijnej architekturze, ale także odwiedzić mieszczące się w jego wnętrzach Muzeum Pomorza Środkowego. Obejrzeć można tu bardzo ciekawie wyeksponowane zabytki związane z historią Słupska i jego okolicy. Bogaty materiał ilustracyjny uzupełniający ekspozycję, pozwala prześledzić zmiany jakim ulegało miasto i jego charakterystyczne budowle w ciągu z górą siedmiuset lat historii Słupska. Organizując ekspozycję sporo uwagi poświęcono samemu zamkowi i i jego niegdysiejszym gospodarzom – książętom pomorskim i rodzinie de Croy. Przedmiotem zasłużonej dumy muzeum jest wspaniała kolekcja dzieł Stanisława Witkiewicza – Witkacego, której jedynie pozazdrościć mogą tak „witkacowskie” ośrodki jak Kraków czy Zakopane.

Na kompleks zamkowy składają się poza samym budynkiem zamku także: Młyn Zamkowy – jeden z najstarszych zabytków techniki w Polsce, pamiętający pierwszą połowę XIV wieku, obecnie służący wystawom etnograficznym; Brama Młyńska – imponująca budowla gotycka, strzegąca niegdyś przeprawy przez Słupię; Kościół św. Jacka – dawna zamkowa kaplica – gotycka świątynia z barokowym wyposażeniem i grobami Gryfitów oraz zrekonstruowany zamkowy ogród.

Zwiedziwszy słupski zamek można odpocząć w herbaciarni w dawnym Spichlerzu Richtera, przeniesionym ze śródmieścia na teren zamku i włączonym w kompleks muzealny w latach 90. XX w.

Zamek w Słupsku to miejsce, które zachwyci jednakowo człowieka wyczulonego na architektoniczne piękno, jak i miłośnika sztuki, zwłaszcza tej międzywojennej. Zdecydowanie powinni go odwiedzić także sami mieszkańcy Słupska, jeśli tego jeszcze nie zrobili, bo tu właśnie zobaczą to wszystko, co pozwoli im lepiej zrozumieć własne miasto.

W pobliżu

Noclegi

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi