Spichlerz Richtera w Słupsku

W budynku magazynowano pasze. Jednakże stwierdzone w czasie prac rozbiórkowych w warstwach posadzkowych ślady materiałów budowlanych, skalonego wapna i węgla wskazują, że w spichrzu składowano i te materiały. Następnie przez wiele lat budynek stał pusty. W 1986 roku właścicielem obiektu zostało Muzeum Pomorza Środkowego. W latach 1994-1998 budowla była z ogromną precyzją i delikatnością systematycznie przenoszona na Rynek Rybacki, w bezpośrednie sąsiedztwo Zamku Książąt Pomorskich, młyna zamkowego oraz zabytkowej bramy grodu słupskiego. Zabieg ten pozwolił stworzyć w Słupsku miejsce, które swoją stylistyką i klimatem nawiązuje do najlepszych dla miasta czasów. Do eksploatacji obiekt został oddany 22 maja 1998 roku.

Budynek zbudowany jest na planie czworobocznym, zbliżonym do długiego prostokąta. W zachodniej ścianie spichrza są trzy wejścia do obiektu (w tym brama garażowa). Główne wejście w szczytowej, południowej ścianie. W ścianie wschodniej od strony rzeki – cztery wyjścia ewakuacyjne. Przy zachodniej ścianie klatki schodowe na wyższą kondygnację, a w części północnej dźwig towarowo-osobowy. Bryła budynku zwarta. Budynek parterowy, niepodpiwniczony, z dwukondygnacyjnym użytkowym poddaszem.

Obecnie w Spichlerzu Richtera mieści się sala wystaw czasowych Muzeum Pomorza Środkowego oraz stylowa herbaciarnia, swoje pomieszczenia magazynowe oraz pracownie ma tu również Muzeum Pomorza Środkowego.

W herbaciarni odbywają się wystawy plakatów, grafiki, fotografii i malarstwa. We wnętrzach herbaciarni można posłuchać muzyki na żywo. Na powierzchni 120 m kw. znajduje się około 70 miejsc siedzących. W okresie letnim możliwa jest konsumpcja na zewnątrz.

Już od początku czerwca w Słupsku trwa Jarmark Gryfitów. Jest on cykliczną imprezą mającą na celu prezentowanie lokalnych inicjatyw w dziedzinie kultury i sztuki. W każdą niedzielę na Rynku Rybackim i dziedzińcu zamkowym pojawiają się kramy pełne niecodziennych przedmiotów. Stwarza to niepowtarzalną okazję dla przedstawienia swego dorobku przez miejscowe organizacje pozarządowe, nie zrzeszonych twórców i hobbystów.

Autor: CIT Ziemia Słupska

Foto: R.Baranowski, Dep. turystyki, UMWP

W pobliżu

Odkryj

Noclegi

ATENA
Odległość — 637 M

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi