Sztutowo

Historia Sztutowa zaczęła się od przynależności osady do Książąt Pomorskich po czym w ΧΙΙΙ wieku osada przeszła we władanie Krzyżaków. W roku 1432 powstała w Sztutowie karczma, a trochę później stadnina koni dla rycerzy Zakonu Krzyżackiego. W 1920 roku Sztutowo znalazło się we władaniu Wolnego Miasta Gdańska. Sztutowo to miejscowość, w której lat swojej młodości spędził wielki filozof Artur Schopenhauer, a także zatrzymał się tu car Piotr Wielki. Dziś miejscowość charakteryzuje się bogatymi walorami przyrodniczo – krajobrazowymi oraz bioklimatycznymi. Granice Gminy w dużej mierze wytyczyła sama natura. Od północy Sztutowo otoczone jest wodami Morza Bałtyckiego, od wschodu wodami Zalewu Wiślanego, od południa rzeką Szkarpawą, a od zachodu Wisłą Królewiecką. Teren Sztutowa został ukształtowany na wskutek naniesienia przez prądy morskie i Wisłę piasku i mułu, tworząc obecny kształt Mierzei Wiślanej i Żuław. W całości Gmina Sztutowo znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” oraz w jego otulinie.

Miejscowości nie przyniósł chluby powstały w czasie II wojny światowej niemiecki obóz koncentracyjny który był miejscem zagłady dla 110 000 więźniów. Do dzisiejszego dnia jest przestroga dla ludzkości.

Sztutowo oferuje różne formy wypoczynku na łonie natury. Zagwarantowana jest także świetna zabawa i uczestnictwo w wielu imprezach sportowo – rozrywkowych. Do tych najpopularniejszych należą: Sztutowskie Lato, Piknik Królewski i wiele innych. Do jednej z głównych atrakcji miejscowości należy Most Czterech Pancernych, na którym swój sukces odniosła załoga Rudego 102 podczas marszu na Berlin w popularnym serialu „Czterej Pancerni i Pies”. Osoby lubiące aktywnie spędzać wolny czas mogą skorzystać z usług Ośrodka Jazdy Konnej lub też z przystani żeglarskiej oraz wypożyczalni sprzętu wodnego Marina Baltica. Dla turystów preferujacych przemieszczać się po pięknych okolicach Mierzei Wiślanej drogą lądową, ciekawą alternatywą może okazać się przejażdżka kolejką wąskotorową. Miłośnicy turystyki rowerowej oraz szlaków pieszych mogą skorzystać z tras rowerowych lub też nordic walking, które umożliwiają poznanie pięknej, często unikalnej przyrody oraz bogatego dziedzictwa kulturowego.

Przyjeżdżając do Sztutowa wszędzie spotyka się ciekawe zasoby przyrody, zabytki kultury materialnej, unikalne budowle hydrotechniczne, a przede wszystkim życzliwych mieszkańców tej miejscowości.

W pobliżu

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi