Miasto posiada bardzo dogodnie położone tereny inwestycyjne, a niewątpliwymi jego zaletami są: bliskość portów i terminalu kontenerowego oraz niższe niż w sąsiednich miastach ceny nieruchomości. Gmina Miejska Rumia została trzykrotnie laureatką konkursu Gmina Fair Play oraz otrzymała honorowy tytuł – Złota Lokalizacja Biznesu.

Poszukiwacz śladów historii znajdzie w mieście ruiny średniowiecznego kościoła ( który nosił nazwę kolejno: w 1583r. pw. Św. Stanisława, w 1686r. pw. Św. Krzyża, w 1710r. pw. Św. Krzyża i Św. Mikołaja), jednej z najstarszych parafii pomorskich oraz zabytkowy cmentarz wokół jego ruin. Znajduje się tam również obelisk poświęcony księciu Mściwojowi II. Warto także wspomnieć o odrestaurowanym Białym Dworku, stojącym przy drodze krajowej nr 6 (ul. Sobieskiego). Pochodzi on z początku XX wieku i pełni, jak wówczas funkcje hotelowe. W okolicach dworku przepływa rzeka Zagórska Struga, która bierze swój początek z jeziora Marchowo, przepływa przez całe miasto i uchodzi do Zatoki Puckiej na północ od miejscowości Mechelinki.

Najbardziej malowniczy szlak pieszy prowadzi w głąb Doliny Zagórskiej Strugi, wyglądającej niczym górski wąwóz. Strudzony wędrowiec chętnie odpocznie w Parku Miejskim przy ul. Starowiejskiej nad rzeką, która rozlewa się tutaj w niewielki staw. Wyłożone kamieniami alejki, ławeczki, place zabaw, drewniane altanki, mostek dla pieszych i pomost dla kajaków stwarzają przyjemny klimat. Tuż obok, w siedzibie Miejskiego Domu Kultury w odrestaurowanym XIX-wiecznym dworku, znajduje się ekspozycja „Z dziejów ziemi” z najciekawszym eksponatem – szkieletem kobiety sprzed 2 tys. lat. Został on znaleziony podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie Rumi. Kontynuując wędrówkę, można udać się na spacer ciągiem spacerowo – rowerowym wzdłuż ul. Żwirki i Wigury. Za tę inwestycję Rumia została wyróżniona przez Marszałka Województwa w konkursie na „Najpiękniejszą przestrzeń publiczną Województwa Pomorskiego”.

Osobliwą atrakcją jest Kaktusiarnia państwa Hinzów, która uchodzi za jedną z największych w Europie. Można tu podziwiać ponad 6 tysięcy gatunków i odmian sukulentów, potężne drzewo aloesowe czy tzw. fotele teściowej.

Rumia posiada kalendarz imprez cyklicznych, wpisany na stałe w życie miasta. Sztandarową imprezą o międzynarodowym znaczeniu jest październikowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. St. Ormińskiego. Konkursy i koncerty odbywają się w kościele NMP Wspomożenia Wiernych. Natomiast w lipcu i sierpniu można tu posłuchać Letnich Koncertów Organowych, podczas których występują znani wykonawcy z kraju i zagranicy. W kompleksie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbywają się ponadlokalne imprezy sportowe: Międzynarodowy Turniej Gimnastyki Artystycznej Baltic Rhythmic Gymnastics Cup, Otwarte Mistrzostwa Rumi w Piłce Siatkowej o Puchar Burmistrza, Bieg Pokoju i Otwarte Mistrzostwa Rumi w Tenisie Stołowym. Nowoczesna kryta pływalnia przy ul. Rodziewiczówny, „Blisko Boisko” przy Gimnazjum Nr 4 oraz dwa kompleksy boisk „Moje Boisko – Orlik 2012”, coraz częściej stają się miejscami rozgrywania imprez sportowo-rekreacyjnych, takich jak Zawody Pływackie Masters Rumia i Ogólnopolski Aquathlon, ponadto zajęcia Akademii Orlika i rozgrywki o Puchar Premiera Donalda Tuska.

W pobliżu

Gastronomia

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi