Doskonałe położenie i bogata historia sprzyjają rozwojowi Pucka jako ważnej pod względem turystycznym miejscowości Pomorza. Zatoka Pucka pozwala na uprawianie różnego rodzaju sportów wodnych: żeglarstwo, windsurfing, kitesurfing, zaś istnienie dobrej infrastruktury w postaci bazy windsurfingowej i portu żeglarskiego, sprawia, że Puck jest bardzo popularny wśród amatorów tego rodzaju aktywności. W ciągu całego sezonu odbywają się tu liczne imprezy żeglarskie organizowane przez Harcerski Ośrodek Morski, mający swą siedzibę niedaleko portu.

W sąsiedztwie zlokalizowana jest niewielka przystań rybacka, gdzie ustawiony jest symboliczny słupek zaślubinowy, upamiętniający zaślubiny Polski z morzem, dokonane przez gen. Hallera 10 lutego 1920 r., obok dumnie stoi także popiersie ” Błękitnego Generała”. Port rybacki to również doskonały punkt widokowy na zatokę i górującą nad portem potężną, gotycką farę.

Kościół farny św. Piotra i Pawła z XIV-XV stulecia to najcenniejszy zabytek miasta. Wnętrze posiada piękny wystrój z wyróżniającym się XVIII-wiecznym ołtarzem głównym oraz kaplicą Wejherów. Co roku w odpust św. Piotra i Pawła przypływają swoimi łodziami do puckiej fary kaszubi z całego Półwyspu Helskiego. Wydarzenie to zwane Morską Pielgrzymką Rybaków cieszy się dużą popularnością wśród turystów, którzy chętnie przybywają do Pucka by uczestniczyć w tej uroczystości.

Oprócz portu i mariny najważniejszym miejscem w Pucku jest rynek. W ostatnich latach pieczołowicie odrestaurowany, stanowi dziś wizytówkę miasta. Ozdobą placu jest neogotycki ratusz oraz kamieniczki z XVIII- XIX w. We wschodniej pierzei rynku, w tzw. Kamienicy Mieszczańskiej znajduje się Muzeum Ziemi Puckiej, gdzie zaprezentowane są wystawy związane z dziejami Pucka. Nieopodal, przy ul. Wałowej w zabytkowym szpitaliku mieści się oddział etnograficzny muzeum, natomiast przy ul. Zamkowej obejrzeć można relikty zamku krzyżackiego, który niegdyś się tu znajdował.

Okolice Pucka zachęcają do uprawiania turystyki aktywnej. Oprócz sportów wodnych, istnieją tu dobre warunki dla turystyki pieszej i rowerowej. Z Pucka prowadzi popularny rowerowy szlak na Półwysep Helski, a także piesze: niebieski wzdłuż zatoki do Wejherowa, czarny do Krokowej przez Puszczę Darżlubska oraz żółty do Swarzewa.

Foto: M.Bieliński, Dep. Turystyki, UMWP

W pobliżu

Gastronomia

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi