Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 21

Pomorskie: Przyroda o wielu obliczach

Pomorskie: Przyroda o wielu obliczach

Aktywnie w lesie, fot: Monkey Business Images – stock.adobe.com

Wśród wielu skarbów województwa pomorskiego, natura jest tym najcenniejszym. Tutejsza przyroda zaskakuje swoją różnorodnością i bogactwem miejsc doskonale uchronionych przed szeroko pojętymi konsekwencjami rozwoju ludzkiej cywilizacji.

 

W skali kraju Pomorskie wyróżnia się czystym powietrzem i szeroko zakrojonymi działaniami na rzecz ekologii, a co ważne, dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna eksponuje dla przyjezdnych różne uroki natury przy jednoczesnym poszanowaniu jej praw i potrzeb.

Nie byłoby w Pomorskim tak wielu dobrze zachowanych ekosystemów, gdyby nie liczne obszary ochrony przyrody, które zajmują powierzchnię blisko 600 tys. hektarów, co stanowi niemal 1/3 powierzchni całego województwa. Na amatorów obcowania z dziką przyrodą czekają dwa parki narodowe (Słowiński, Bory Tucholskie), a także jedenaście parków krajobrazowych i rezerwaty przyrody w liczbie 134, oplatające swoją siecią cały region. To wszystko stwarza ogromny potencjał dla turystyki przyrodniczej, która w dobie cyfryzacji i urbanizacji nieco na przekór czasom przeżywa właśnie swój renesans.

Słowiński Park Narodowy, fot: pomorskie.travel

Pomorskie, jak sama nazwa wskazuje, to długie na ponad 300 kilometrów wybrzeże Morza Bałtyckiego z licznymi plażami, w lecie zachęcającymi do błogiego relaksu, a w pozostałych porach roku do spacerów i wdychania dobroczynnego dla zdrowia jodu. Oprócz tych najpopularniejszych, ciągnących się wzdłuż Bałtyku w lubianych kurortach takich jak Sopot, Krynica Morska, Ustka, Władysławowo czy Jastarnia, sporo do zaoferowania mają także mniej znane nadmorskie zakątki, ciekawie wkomponowane w pobrzeża.

Ok. 36 procent powierzchni województwa stanowią lasy, często sąsiadujące z urokliwymi akwenami. Stanowią one dom dla wielu gatunków dzikich zwierząt, także tych rzadkich, które można obserwować i uwieczniać na fotografiach. Dla żądnych adrenaliny ciekawym pomysłem są polowania, które są głęboko zakorzenione w pomorskiej tradycji. Tutejsze lasy i łąki obfitują wszakże w zwierzynę, która w stosownych okresach może być odławiana. Swoją pasję z powodzeniem rozwijać mogą również wędkarze – w łowiskach na obszarze całego województwa bywa aż gęsto od cenionych gatunków ryb, takich jak okonie, liny, płocie, szczupaki, sandacze czy leszcze.

Trójmiejski Park Krajobrazowy, fot: M.Bieliński

Przyroda Pomorska to także idealna sceneria dla różnego rodzaju aktywności sportowych i rekreacyjnych. Niezliczone szlaki piesze, rowerowe, konne i kajakowe czekają na chętnych, oferując wprost zjawiskowe warunki do dbania o formę. Tu każdy poczuje powiew ożywczej energii, która dodaje skrzydeł i… uzależnia. Nic dziwnego, że każdy, kto choć raz poczuł harmonię z pomorską przyrodą, chce tu wracać. 

Gastronomia


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi