Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 21

Orłowo – Polska riwiera

Orłowo to szczególna dzielnica w Gdyni, posiada nienaruszony klimat wiosenno-letniego nadmorskiego kurortu z lat 20-tych XX wieku. Bezpretensjonalna, lekko artystyczna atmosfera, która rozpościera się po pięknej okolicy kusząca swoim urokiem. Znajdą tu coś dla siebie esteci, miłośnicy nadmorskich kamieniczek, a także… mody.

Wiele jest plaż w Trójmieście, ale żadna nie może równać się z tą znajdującą się w Orłowie. Najbardziej charakterystycznym elementem okolicy jest porośnięty drzewami stromy klif. I choć nie może on konkurować z klifami w Dover, błędem byłoby go nie zobaczyć. Jego wyjątkowość polega właśnie na tym, że u góry porośnięty jest lasem, u jego podnóża znajduje się wąska plaża. Główna część Orłowa to promenada z pięknym widokiem na zatokę, a także molo i klimatyczne, secesyjne kamieniczki piętrzące się u podnóża wzniesienia.

Na początku swojego istnienia Orłowo było małą osadą rybacką. Jako kąpielisko zaczęło funkcjonować pod koniec XIX wieku gdy pojawiła się moda na plażowanie i jeżdżenie „do wód” w celu podreperowania zdrowia i wypoczynku. Przed wybuchem II Wojny Światowej w 20-leciu międzywojennym, było to ulubione miejsce wytchnienia dla wybitnego polskiego powieściopisarza, Stefana Żeromskiego. Przyjechał on tu wiosną 1920 roku i osiedlił się w drewnianym domku, który wcześniej służył jako chatka rybacka. W owym czasie Orłowo stało się miejscem spotkań literatów i artystów, którzy odwiedzali Żeromskiego. Miejsce, gdzie się zatrzymał, nosi nazwę Domku Żeromskiego, w którym dziś mieści się klimatyczna kawiarenka z tarasem wychodzącym na zatokę.

Naprzeciwko Domku Żeromskiego, w innym drewnianym domku, znajduje się Tawerna Orłowska – bezpretensjonalna restauracja, która jednak może zaskoczyć. Wśród dużego wyboru ryb i owoców morza znajdziemy także homara. Widok na morze jest oczywiście dodatkowym plusem.

Wreszcie, Orłowo to miejsce, w którym warto zatrzymać się na zakupy. Nieco oddalona od plażowych atrakcji galeria handlowa „Klif” wyróżniająca się spośród innych trójmiejskich przybytków wyjątkowym doborem sklepów, głównie z naciskiem na modę. Znajdziemy tu zatem popularne polskie i zagraniczne sieciówki, marki premium, a także butiki różnych projektantów. Idealnie, by skompletować dla siebie odpowiednią kreację, nie wydając przy tym zbyt wielu pieniędzy. A dla maksymalistów jest „Riviera”, znajdujące się kilka kilometrów dalej największe centrum handlowe w Polsce Północnej. Tam znajdziecie sklepy z wszystkich branż, a i niedaleko już stamtąd do centrum Gdyni.

Sylwia Gutowska

W pobliżu

Noclegi

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi