Chłód gotyckich kościołów, nadwiślańskie wzgórza poprzecinane dolinami rzecznymi oraz stare mury nabrzmiałe „gniewną” przeszłością. To właśnie skrywa Gniew – miasto malowniczo usytuowane na wschodnim skraju Pojezierza Kociewskiego.
Dzieje grodu, mimo iż burzliwe łaskawie potraktowały jego zabudowę architektoniczną. Do odkrywania historii zachęca usytuowany na nadwiślańskiej skarpie kompleks Wzgórza Zamkowego. Jego sztandarowym elementem jest potężna, gotycka twierdza słynąca z turniejów rycerskich, zaciętych bitew i wspaniałych spektakli. W jej gościnnych murach wyprawić można wspaniały bankiet, urządzić konferencję, szkolenie czy atrakcyjną imprezę integracyjną, a wszystko to okraszone spektaklami historycznymi, podczas których rycerze kruszą kopie, a husaria ściera się ze szwedzkimi muszkieterami. Warto dodać, iż organizowane przez Zamek Gniew wydarzenia takie jak Vivat Vasa – Bitwa pod Gniewem, 1626 r. czy Konne Turnieje Rycerskie Króla Jana III, rozsławiły miasto na całą Europę. Oprócz tego w każdy weekend lata odbywają się tu różnego rodzaju imprezy kulturalne, w tym jedno z najatrakcyjniejszych i prestiżowych dziś przedsięwzięć kulturalnych w województwie pomorskim – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Gospel. Ci, którzy lubią aktywny wypoczynek skorzystać mogą z lekcji jazdy konnej, rekreacyjnych rejsów gondolą po Wiśle, przejażdżek powozem czy wycieczek rowerowych.
Nieopodal kompleksu zamkowego usytuowany jest rynek Starego Miasta z podcieniowymi kamieniczkami oraz zabytkowym ratuszem, który od 2016 roku przechodzi kompleksową rewitalizację. Ulice gniewskiej starówki, choć dziś rozkopane, już niedługo zyskają nową brukowaną nawierzchnię, nadającą miastu niepowtarzalnego blasku.
Zwiedzając miasto, koniecznie zajrzeć też należy w okolicę gniewskiej świątyni. Gotycka fara św. Mikołaja przez długie lata była obiektem regularnych badań archeologicznych. Nie lada gratką dla zwiedzających jest udostępniona krypta pod kaplicą bł. Jana Pawła II, w której wyeksponowano część znalezisk. W bezpośrednim sąsiedztwie kościoła znajduje się unikatowa uliczka Sambora z parterowymi domkami z przełomu XVII i XIX wieku, z maskotkami miasta Misiem Maciusiem i Wiewiórką Walentynką oraz Ogrodem Historii, przedstawiającym dziewięć najważniejszych wydarzeń z dziejów Gniewu.
Gmina Gniew jest idealnym miejscem dla wszystkich tych, którzy lubią wypoczynek na łonie natury. Królowa polskich rzek, wyżłobiła tu piękną dolinę z licznymi starorzeczami, bogatą w rzadkie gatunki flory i fauny. Zwłaszcza o poranku, zasnute mgłą brzegi Wisły, wydają się nie mieć końca. Chętnie wypoczywają tu wędkarze, miłośnicy natury i rowerzyści. W okolicy Gniewu do Wisły uchodzi Wierzyca, druga co do wielkości rzeka płynąca przez obszar gminy. Jej dzikie odcinki, niczym górskie potoki, z nieuregulowanym korytem są idealne dla amatorów ekstremalnych spływów kajakowych. Natomiast rodziny z dziećmi skusi możliwość wypoczynku w położonych pośród lasów gospodarstwach agroturystycznych z pyszną, regionalną kuchnią, nauką jazdy konnej oraz z terenem rekreacyjnym dla najmłodszych. Niezależnie od tego, jaką formę wypoczynku wybierzesz, pewne jest, że naładujesz się pozytywną energią, poznasz wiele niezwykłych miejsc i zechcesz wrócić tu ponownie.
Do zobaczenie w Gniewie!