Jurata jest najmłodszym, zasiedlonym obszarem mierzei. Dopiero na początku XX wieku powstały pierwsze zabudowania, ale jak już rozpoczęto budowę to w dobrym i wyszukanym stylu. Jurata to najbardziej ekskluzywna część półwyspu. To właśnie tutaj wakacje spędzają znane postacie świata polityki, sportu, publicystyki i sztuki. O randze tego miejsca świadczy fakt, że właśnie tutaj wypoczywa Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Już z założenia miejsce to miało przyciągać ludzi z dużą zasobnością portfela. Nie budowano małych ośrodków wypoczynkowych, tak jak w innych częściach Helskiej Kosy, lecz wielkie pensjonaty z basenem, kortami tenisowymi, salami zabawowymi i całym zapleczem rekreacyjnym. II Wojna Światowa oddaliła plany szybkiego powstania ośrodka kulturalnego dla elity społecznej, jednak po wojnie kontynuowano prace budowlane, z takim samym rozmachem jak miało to miejsce przed 1939 rokiem.

Obecnie Jurata oferuje turystom to co ma najlepszego, nieskrępowany dostęp do akwenu wodnego. Organizowane rejsy po Zatoce Puckiej, Pomeranką, czyli tradycyjną łodzią żaglową, są nie lada atrakcją turystyczną. Prężnie działające wypożyczalnie sprzętu wodnego oferują nie tylko szeroką gamę akcesoriów do uprawiania surfingu i kitesurfingu, ale również szaleństwo na skuterach wodnych oraz integracyjne zabawy na wodzie, dla każdego. Dla osób lubiących spędzać czas w spokoju Jurata oferuje spacery deptakiem nadmorskim, molem, a także wejście na wieżę widokową, z której roztacza się piękny widok na okolicę. Niestety działania wojenne prowadzone na tym terenie zniszczyły wszystkie zabytkowe obiekty tak, więc pasjonatom turystyki kulturowej oferujemy wycieczkę do pobliskiej Jastarni lub na Hel.

Każdy, kto wybierze się do Juraty odnajdzie tu garść międzywojennej historii Polski, a jednocześnie wypocznie i się zrelaksuje w wyjątkowej i ekskluzywnej miejscowości.

Foto: R.Baranowski, Dep. Turystyki, UMWP

W pobliżu

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi