Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 21

Jedziemy w Bory !

Jezioro Charzykowskie

Uważane za kolebkę polskiego żeglarstwa śródlądowego, miejsce to wyraźnie zapisało się w historii. To właśnie w Charzykowach odbyły się pierwsze regaty w II RP oraz regaty eliminacyjne przed Igrzyskami Olimpijskimi w 1924 roku w Paryżu. Otto Weiland po raz pierwszy w Polsce na jeziorze Charzykowskim odbył ślizgi lodowe, a jednym z pierwszych klubów żeglarskich jest Chojnicki Klub Żeglarski, który w 2022 roku obchodzić będzie swoje 100 urodziny.

Port jachtowych w Charzykowach

Jezioro położone jest w północno-zachodniej części Borów Tucholskich na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego i nie jest to bynajmniej jedyne jezioro w tej okolicy… jest ich jeszcze 47. Z reguły są to niewielkie, śródleśne zbiorniki, do których trafić można dzięki gęstej sieci szlaków pieszych, rowerowych i ścieżek przyrodniczych.

Ujście Brdy do Jez. Charzykowskiego, Foto: B.Chojęta

Dzisiaj Charzykowy to doskonałe centrum aktywnego wypoczynku z nowoczesnym portem jachtowym oraz bardzo dobrą infrastrukturą turystyczną. Na jeziorze cyklicznie rozgrywanych jest wiele imprez żeglarskich, a nadejście zimy nie kończy sportowego sezonu, bowiem o ile mróz jest dostatecznie mocny by skuć taflę jeziora odpowiednio grubym lodem, zamienia się ono w wielki tor bojerowy. Całość dopełniają dwie urokliwe wyspy o frapujących nazwach: Wyspa Miłości i Wyspa Bachorska (ta ostatnia od miejscowości Bachorze).

Wyspa Bachorska na Jez. Charzykowskim, Foto: B.Chojęta

Zapora Mylof

Mylof to niewielka, lecz jakże ważna miejscowość w Borach Tucholskich. To właśnie tu swój początek ma Wielki Kanał Brdy, czyli rozległy system kanałów i urządzeń hydrotechnicznych wybudowanych w połowie XIX w. Tu również została wybudowana zapora wodna, która spiętrza rzekę na wysokość aż 12 m!!! Jest to jedyna schodkowa zapora w Polsce, a więcej szczegółów znajdziesz na naszym portalu w zakładce Odkrywaj – Regiony.

Zapora Mylof

Akwedukt w Fojutowie

Znajdujący się na granicy województwa pomorskiego i zachodnio pomorskiego unikatowy zabytek architektury hydrotechnicznej wzorowanych jest na rzymskich antycznych budowlach i jest skrzyżowaniem dwóch cieków wodncy – płynącej dołem rzeki Strugi oraz Wielkiego Kanału Brdy płynącego górą. 75-cio metrowej długości budowla jest najdłuższą tego typu w Polsce, a różnica poziomów wynosi 11 metrów. Akwedukt udostępniony jest do zwiedzania po wyznaczonej trasie.

Akwedukt w Fojutowie

Pomorskie Stonehenge

Skąd się wzięły? Po co powstały? Były świątynią, kalendarzem, czy może raczej rodzinnym grobowcem starożytnych plemion? Na przestrzeni lat archeolodzy, historycy, astronomowie nawet botanicy wielokrotnie eksplorowali otaczające je tereny, i chociaż dziś wiadomo już o nich sporo, to nadal nikt nie jest pewny… do czego właściwie służyły kamienne kręgi?
Początki Rezerwatu „Kamienne Kręgi” sięgają roku 1958, natomiast same kręgi pochodzą z okresu wpływów Rzymskich. Są to największe kamienne kręgi w Polsce, a drugie pod względem wielkości w Europie. Badania archeologiczne wykazały, że jest to cmentarzysko składające się z grobowców rodzinnych.

Rezerwat Kamienne Kręgi


Dowiedz się wiecej o Rezerwacie Kamienne Kręgi

Gastronomia


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi