Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 21

Gdzie polować, czyli perły pomorskich nadleśnictw

Łowiectwo jest jednym z elementów gospodarki leśnej, a tę na przeważającej części województwa pomorskiego nadzoruje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku. Obejmuje ona swoim zasięgiem także lasy zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Na obszar działania RDLP w Gdańsku składa się dziewięć tzw. rejonów hodowlanych, które zostały utworzone na potrzeby wieloletnich planów. Gospodarka łowiecka prowadzona jest tu obecnie w 227 obwodach łowieckich. Walory w kontekście turystyki myśliwskiej najlepiej rozpatrywać w skali nadleśnictw, spośród których pięć może pochwalić się godnymi wyróżnienia warunkami do organizacji polowań.

 

Nadleśnictwo Kwidzyn

Łowieckim sercem Nadleśnictwa Kwidzyn jest malowniczy kompleks zwany Ośrodkiem Hodowli Zwierząt Wydry. Z łączną powierzchnią niemal 14 tys. hektarów (w tym prawie 7,5 tys. hektarów lasów), a także szerokim wachlarzem gatunków zwierzyny żyjącej w stanie wolnym, stanowi on jedno z najbardziej cenionych punktów na myśliwskiej mapie Polski. W lasach OHZ Wydry odnaleźć można jelenie, sarny i dziki, a od pewnego czasu spotykane są również łosie czy wilki. Gdy zaś chodzi o zwierzynę drobną, licznie występują zające, bażanty, kuropatwy, lisy, borsuki i kuny. Tutejsze akweny stanowią siedlisko dla ptactwa wodnego.

Elementem prężnie prowadzonej gospodarki leśnej OHZ Wydry jest m.in. organizacja polowań. Myśliwi z Polski i zagranicy mogą liczyć na wzorową oprawę łowów, zgodnie ze wszystkimi elementami łowieckich tradycji. Kwatera myśliwska Wydry zapewnia doskonałe warunki do odpoczynku przed i po solidnej dawce adrenaliny na polowaniu. Nocleg jest dostępny zarówno dla indywidualnych gości, jak i grup do 14 osób. Dla osób zarządzających ośrodkiem problemu nie stanowi przygotowanie imprezy wigilijnej, noworocznej czy tradycyjnego polowania hubertowskiego.

Kontakt

ul. Wydry 2, 82 – 400 Sztum

tel.: +48 600 385 091

e-mail : zwjagoda@gazeta.pl

www.ohzkwidzyn.pl

 

Nadleśnictwo Lubichowo

O walorach przyrodniczych Borów Tucholskich nie trzeba przekonywać nikogo, kto choć raz gościł w tych stronach. Jest to jeden z największych w Polsce zwartych kompleksów lasów sosnowych, a zarazem dom dla wielu zwierząt łownych. Działa tu 9 obwodów łowieckich zajmujących powierzchnię 46 865 ha. Jelenie, daniele, sarny i dziki to przykłady występującej licznie na tym obszarze zwierzyny grubej, a uzupełniają ją drobne gatunki takie jak lis, borsuk, kuna, tchórz, zając, królik, słonki, grzywacze, kuropatwy, łyski oraz dzikie kaczki.

Liczebność zwierzyny – zwłaszcza jeleni w okresie rykowiska – umożliwia organizację spektakularnych zbiorowych polowań, choć na łowy można umawiać się także indywidualnie. Łowisko Nadleśnictwa Lubichowo obejmują rozległe obszary leśne z łąkami i polami, także poletkami łowieckimi. Na dobre warunki myśliwskie składają się m.in. duża liczba komfortowych ambon, a także możliwości podjazdu i podchodu. Leśnicy zapewniają organizację imprez zgodnie z myśliwskimi zwyczajami.

Szczególną atrakcją dla łowców jest Ośrodek Hodowli Zwierzyny Czarne. Obszar o powierzchni ponad 10,5 tys. hektarów jest poprzecinany rzekami – Brdą, Czernicą i Białą. W miejscowości Rzeczenica odnajdziemy kameralną kwaterę myśliwską z 36 miejscami noclegowymi w komfortowo wyposażonych 1-, 2-, 3- i 4- osobowych pokojach. Stanowi ona doskonałą bazę wypadową dla polowań na grubą zwierzynę, której tu nie brakuje.

Kontakt

Kwatera:

ul. Czarne 1, 83-220 Skórcz

tel. + 48 58 582 47 62

e-mail: kontakt@kwateraczarne.pl

www.kwateraczarne.pl

Aspekt łowiecki:

tel. + 48 58  588 58 80

e-mail: lubichowo@gdansk.lasy.gov.pl

 

Nadleśnictwo Wejherowo

Łowieckim skarbem okolic Wejherowa jest niezwykle bogata fauna leśna z liczną zwierzyną grubą. Według szacunków leśników liczba jeleni dochodzi do ok. 540 sztuk, danieli do 20 szt., saren do 1140 szt., zaś dzików – do 530 szt. Gatunki zwierzyny drobnej występujące na terenie nadleśnictwa to m.in. lisy, zające, kuny, borsuki, jenoty, tchórze, piżmaki, norki amerykańskie, kuropatwy i jarząbki.

Godnym polecenia miejscem dla amatorów łowiectwa jest położona na skraju Puszczy Darżlubskiej urokliwa Leśniczówka Sobieńczyce z 11 miejscami noclegowymi i wyśmienitą kuchnią, czerpiącą z  wszystkiego, co najlepsze z okolicznych ziem – w tym również z dziczyzny. Podczas pobytu goście mają okazję poznać smaki otaczającego ich terenu, w tym wyrobów z dziczyzny. Odprężeniu sprzyja zarówno tradycyjny wystrój obiektu, a także jego zielone otoczenie.

Kontakt

tel. + 48 58 672 98 01

www.ohzwejherowo.pl

 

Nadleśnictwo Starogard

Ok. 1000 jeleni, ponad 100 danieli, blisko 4,5 tys. saren to szacowana liczebność zwierzyny grubej w Nadleśnictwie Starogard. Na Kociewiu od kilku lat notuje się systematyczny wzrost populacji jeleniowatych, a doliczyć należy do tego także licznie występujące – wg szacunków niemal 1,5 tys. – dziki. Te liczby stanowią doskonałą rekomendację dla myśliwych szukających dogodnych warunków do polowania. Z pozostałych gatunków wymienić należy również łosie, a także zwierzynę drobną – lisy, zające, bażanty, kuropatwy, borsuki czy kuny.

Kontakt

tel. + 48 58 56 240 28

www.starogard.gdansk.lasy.gov.pl 

 

Nadleśnictwo Elbląg

Amatorzy polowań poszukujący nietuzinkowo umiejscowionego miejsca na łowy, powinni zainteresować się terenem łowieckim Nadleśnictwa Elbląg, położonym na wąskim pasie lądu Mierzei Wiślanej, porośniętym przez lasy sosnowe. Specyficzne dla tego obszaru ukształtowanie powierzchni i roślinność z charakterystycznymi pasami trzcinowisk sprawiają, że swoją ostoję ma tu zarówno gruba (daniele, dziki, sarny), jak i drobna zwierzyna (lis, jenot, borsuk, dzikie ptactwo).

Nad brzegiem Zalewu Wiślanego i zaledwie 1 kilometr od Morza Bałtyckiego znajduje się leśniczówka łowiecka Krynica Morska, oferująca organizację polowań indywidualnych i zbiorowych. W kwaterze znajdują się trzy pokoje sypialne z łazienkami. Świetne warunki przyrodnicze i krajoznawcze sprzyjają nie tylko łowom, lecz również relaksowi na łonie natury.

Osoba do kontaktu w sprawie polowań

tel. +48 55 230 85 49, +48 698 666 367

e-mail: krzysztof.utrysko@gdansk.lasy.gov.pl

Rezerwacja pokoi gościnnych:

tel. +48 798 354 800

 

Gastronomia


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi