Dawniej była to osada rybacka, dziś typowo wypoczynkowa miejscowość, atrakcyjna dla turystów, szczególnie miłośników przyrody. Dębki są dość zaciszne, leżą na obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, w pobliżu rezerwatu przyrody Piaśnickie Łąki w którym pod ochroną znajdują się cenne zbiorowiska roślinne charakterystyczne dla niewielkich rzek oraz las dębowo-brzozowy.

Rzeka Piaśnica, uchodząca do Bałtyku poprzez Jezioro Żarnowieckie, doskonale nadaje się do uprawiania turystyki kajakowej. Piaśnica jest ciekiem bardzo płytkim i spokojnym, tak więc nadaje się na nawet na rodzinny spływ z dziećmi. Miejscem inauguracyjnym spływu jest śluza wodna położona przy moście na drodze między Żarnowcem, a Wierzchucinem. Przez Dębki biegnie też Międzynarodowy Szlak Rowerowy R-10 i szlak rowerowy Kaszub Północnych, dzięki czemu turystyka rowerowa jest dobrą alternatywą dla wylegiwania się na plaży.

Ujście Piasnicy do Bałtyku

W Dębkach zachowało się kilka charakterystycznych XIX-wiecznych chałup rybackich, drewniany kościółek Matki Bożej Częstochowskiej i położony obok niego dawny dworek prof. Wrzoska – dziś ośrodek Caritasu. Miłośnicy historii odnajdą w Dębkach zrekonstruowany słupek graniczny, zaś wielbiciele słonecznych i morskich kąpieli będą zachwyceni szeroka, piaszczysta plażą.

Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej powstał w 1935 r. Ten piękny drewniany obiekt został zaprojektowany przez T. Hornunga architekta pochodzącego z kaszubskiej miejscowości Wiele. Kaplicę oraz całe jej wyposażenie wykonano w drewnie. Autorami wystroju wnętrza byli kaszubscy rzeźbiarze Teodor Pliński i Franciszek Menczykowski. Inicjatorem powstania kościoła w Dębkach był prof. Wrzosek oraz jego rodzina. W czasie II Wojny Światowej zniszczony został ołtarz, który w 2009 r. zrekonstruowano na podstawie ocalałych zdjęć z okresu jego budowy.

Plaża w Dębkach

460 metrów od ujścia Piaśnicy zalegają na głębokości 4,7 – 7,8 m. pozostałości brytyjskiego statku General Carleton, który zatonął podczas sztormu 27 września 1785 r., w trakcie rejsu ze Sztokholmu do Anglii, z ładunkiem ponad 500 ton żelaza. Śmierć w katastrofie poniosła większość z 18 osobowej załogi dowodzonej przez kapitana Williama Hustlera.

General Carleton został zbudowany w 1777 r., w stoczni Thomasa Fishburna w Whitby (Anglia), w tej samej co HMS Endeavour, na którym kapitan James Cook odbył pierwszą wyprawę dookoła świata w latach 1768 – 1771. Obydwa statki były do siebie bardzo podobne. Trzymasztowy żaglowiec mierzył ok. 32 m. długości, 9 m. szerokości i przy zanurzeniu 5,2 m. zabierał ponad 500 ton ładunku. W latach 1777 – 1785 kursował między portami brytyjskimi, a bałtyckimi – głównie Rygą. Od 1782 r. jako pomocnicza jednostka logistyczna Royal Navy uczestniczył w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Sztorm w dniu 26 września 1785 r. zmusił statek do próby zakotwiczenia w pobliżu brzegu w celu dokonania niezbędnych napraw. Wkrótce jednak doszło do wyrwania kotwicy i uderzenia kadłuba o dno.

Wrak statku General Carleton, foto:Narodowe Muzeum Morskie

Jego pozostałości zostały zlokalizowane w 1989 r. przez ichtiologa i płetwonurka dr Michała Woźniewskiego (1946 – 2000) przy pomocy miejscowych rybaków. Odkrycie to stało się możliwe m. in. dzięki przekazywanej z pokolenia na pokolenia opowieści o katastrofie statku.

W latach 1995 – 1998 systematyczne podwodne badania archeologiczne przeprowadził Dział Badań Podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Wydobyto zabytki, które umożliwiły odtworzenie historii statku i jego załogi, m.in. dzwon okrętowy z nazwą jednostki.

Zachęcamy do skorzystania z wieży widokowej „Rybaczówka”, która jest dostępna dla wczasowiczów od maja do września, więcej informacji można uzyskać pod nr. 691 447 000

Wieża widokowa – Rybaczówka

W pobliżu

Noclegi

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi