Dzięki dobrze rozwiniętej sieci dystrybucji oraz licznych punktach sprzedaży, coraz łatwiej możemy wybierać spośród ciekawych i nietuzinkowych smaków popularnego złotego trunku, a miejsc w których skazani byliśmy tylko na jeden rodzaj piwa pozostało niewiele. Ów piwna rewolucja, bo chyba tak można ją nazwać, miała miejsce również w Trójmieście. Na mapie trzech miast pojawiły się nowe lokale z bogatą ofertą, a w niektórych spróbujemy napojów warzonych bezpośrednio w miejscowych browarach.
Dzięki Gdańskiej Organizacji Turystycznej (GOT), będącej pomysłodawcą pierwszego w Trójmieście Szlaku Piwnego (Craft Beer trail) mamy okazję zwiedzić Gdańsk, Sopot i Gdynię z trochę innej perspektywy. Oprócz smakowania różnych odmian złotego napoju, osoby podążające szlakiem otrzymują przewodnik z informacjami o browarniach oraz ciekawostkach na temat warzelnictwa. Dodatkowo każdy kto odwiedzi wymieniony w przewodniku lokal i zaopatrzy się w kufel piwa, otrzyma specjalny stempel, zaś za uzbieranie określonej ilości czekają atrakcyjne nagrody:
3 stemple – beer saver (czyli specjalny kapsel, który utrzymuje świeżość piwa w otwartej wcześniej butelce)
5 stemple – beer saver + 4 podkładki pod szklankę
7 stempli – beer saver + 4 podkładki pod szklankę + otwieracz do butelek
9 stempli – beer saver + 4 podkładki pod szklankę + otwieracz do butelek + koszulka
11 stempli – beer saver + 4 podkładki pod szklankę + otwieracz do butelek + koszulka + pokal
Na liście Trójmiejskiego Szlaku Piwnego Craft Beer Trail znalazło się 11 lokali:
Eliksir (Gdańsk) – hasłem przewodnim lokalu jest foodparing… czyli umiejętność komponowania smaków dań i napoi. Restauracja Eliksir zlokalizowana w gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz przy ul. Mariana Hemara oferuje przybyłym gościom niebanalne połączenia tradycyjnych smaków z własnymi nowoczesnymi przepisami. Barmani pasjonaci przygotują niezapomniane drinki i koktaile, a dla smakoszy piwa na miejscu czeka jedyne w swoim rodzaju piwo starogdańskie.
Brovarnia Hotel Gdańsk – zolalizowany tuz przy marinie Gdańsk w historycznym spichlerzu, może poszczycić się mianem pierwszego lokalu w Polsce Północnej warzącego piwo na miejscu. Warto tutaj wspomnieć o samym spichlerzu, który nazywany jest szczęśliwym, a to dzięki przetrwaniu okresu wojny kiedy nie został naruszony. Restauracja stanowi Już na samym wejściu gościom jawią się efektowne kadzie w miedzianym kolorze, a drewniane elementy konstrukcyjne razem w nowoczesnymi akcentami tworzą idealne miejsce do spotkań i biesiadowania. Browar oferuje trzy gatunki gdańskiego piwa – Złoto Brovarni, Starogdańskie oraz Pszeniczne. Na miejscu na życzenie gości organizowane są seminaria piwne.
Browar Miejski Sopot to mini browar który zajął przestrzeń po kultowej restauracji Złoty Ul. W miejscu bardzo dobrze znanym na kulinarnej mapie trójmiasta, które niegdyś gromadziło studentów, biznesmenów, bohemę oraz ważne osobistości z Trójmiasta oferuje 8 rodzajów piwa przygotowywanych na miejscu przez czeskiego piwowara. W stałej ofercie znajdziemy Pils, Ale, Pszeniczne, Ciemne, American Red oraz edycje limitowane.
Browar Piwna (Gdańsk) – to kolejne miejsce na liście polskich obiektów piwowarskich, o którym pamiętać powinien każdy miłośnik bursztynowego napoju. Działający od 2012 roku browar połączony z restauracją mieści się – nie przypadkowo – na ulicy Piwnej. Znajdziemy tu najróżniejsze gatunki, zaczynając od popularnego pilsner i altbier, poprzez marcowe i pszeniczne ciemne. Wiele z dań oferowanych przez kuchnie zostało celowo dobranych tak, aby komponowały się z piwem.
Pub Browar Spółdzielczy (Gdańsk) – Śmiało można powiedzieć, że to jedyne takie miejsce na trójmiejskiej mapie pubów. Lokal oferuje piwa warzone w puckim browarze spółdzielczym wg. oryginalnych receptur. Niewielki browar będący jedynym spółdzielczym browarem w Polsce, jest także jedynym browarem w Pucku. Morskie i żeglarskie tradycje miasta kultywowane są do dzisiaj i zostały ujęte w nazwach produkowanych na miejscy piw. I tak w ofercie znajdziemy: Dwa półsztyki, Ratownicze, Refowe, Szotowe, Cumowe, Flagowe i Ósemkowe. Smaczku dodaje fakt iż na miejscu w Browarze przy ul. Grunwaldzkiej 190 piwo nalewane jest z tzw. multitapa
Browar Trójmiejski Lubrow(Gdańsk, Sopot) – Otwarty w 2013 roku rzemieślniczy browar zlokalizowany jest w pobliżu gdańskiego dworca w restauracji Barbados. Połączenie 300-letniej tradycji i najnowszej technologii firmy Kaspar Schulz gwarantuje że na miejscu otrzymamy wyjątkowe i wyśmienite piwo. Jako ciekawostkę warto wspomnieć o piwnych eksperymentach tutejszych piwowarów dzięki którym w karcie pojawiają się piwa z dodatkiem buraka ćwikłowego lub yerba mate.
Browar PG4 – to nowe miejsce na mapie Gdańska. Lokal otwarto w odrestaurowanym budynku obok dworca gdańskiego, a nazwa to skrót od ulicy Podwale Grodzkie 4. Za produkcje piwa odpowiada niemiecki piwowar Johannes Herberg mieszkajacy w Gdańsku. Na miejscu warzone są cztery gatunki piwa: irlandzkie, belgijskie witbier, popularny pils oraz piwo wędzone.
AleBrowar Gdynia – działający 5 lat rzemieślniczy browar z Gdyni zdążył już się znaleźć w rankingu 100 najlepszych browarów świata według Rate Beer Best. Na miejscu piwo z zależności od wybranego rodzaju zostanie nalane z jednego z 13-stu kranów.
Browar Vrest – piwowarskie tradycje gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz sięgają daleko wstecz, a dzisiaj obserwujemy wspaniałe odrodzenie dzięki nowo powstającym browarom. Na piwnej mapie Gdańska zaznaczyć należy nowy punkt. W gdańskim garnizonie na terenie Cafe Stary Meneż możemy spróbować autorskich wariacji na temat znanych i lubianych światowych piw. W ofercie znajdziemy Vrest jasny, pszeniczny, ciemny oraz Vrest pilzner i Vrest Niecodzienny.
Konsulat dobrego Piwa – Osiem kranów i kilkadziesiąt rodzajów piwa butelkowego z browarów rzemieślniczych. Pyszna kawa, klasyczne drinki, legendarne napoje Fentimans i przygotowywane na miejscu chrupiące panini. Lokal znajduję się w Sopocie na ul. Władysława Sikorskiego 12.
Cathead – mieszczący sie przy ul. Powroźniczej 19/20 lokal jest najwiekszym multitapem w Trójmieście, a barman naleje nam piwa rzemieślniczego z jednego z 28 kranów. Oprócz tego dziesiątki rzadkich piw butelkowych zarówno europejskich jak i z poza starego kontynentu.