Pierwsza wzmianka o istnieniu miasta pochodzi z 1275 r. i została zawarta w dokumencie wystawionym augustianom ze Swornychgaci, jednak wiemy że już wcześniej na tych terenach funkcjonował gród obronny. Chojnice od lat są ważnym ośrodkiem handlowym i istotnym węzłem komunikacyjnym. Miasto położone jest na przebiegu dawnego traktu łączącego Berlin z Królewcem.
Niewiele w Polsce jest takich miejsc, gdzie przeszłość z przyszłością splatają się tak bardzo jak w Chojnicach, a do tego wszystko otoczone jest zachwycającą przyrodą. Malowniczy krajobraz pojezierza współgra z otwartością i życzliwością mieszkańców. To właśnie chojniczanie mogą poszczycić się bliskością Parku Narodowego „Bory Tucholskie”, zamieszkaniem w sąsiedztwie Zaborskiego Parku Krajobrazowego, czy możliwość wybrania się na jedno z ponad 50 jezior, które znajdują się w okolicy. Najważniejszą funkcję turystyczną w tym regionie pełni miejscowość Charzykowy, która jest kolebką żeglarstwa polskiego.
W mieście zachowała się część dawnej zabudowy, mury warowne wraz z basztami oraz liczne zabytki architektoniczne. Stare miasto zamykały mury miejskie z 3 bramami i 22 basztami. Do dzisiejszych czasów zachowały się jedynie 3 baszty: Wronia, Szewska i Kurza Stopa oraz Brama Człuchowska. To w niej mieści się Muzeum Historyczno-Etnograficznego, które prezentuje dorobek regionu w formie ekspozycji stałych i wystaw czasowych. Pod wspomnianą bramą znajduje się rzeźba wykonana z części samochodowych przez jednego z chojnickich artystów, przedstawia ona tura – symbol miasta. Przechodząc pod bramą wkraczamy w zabytkową część Starego Miasta z kamieniczkami, rynkiem, neogotyckim ratuszem i urokliwą fontanną, której rzeźby przedstawiają korowód świętojański. Miejsce to stanowi punkt spotkań i odpoczynku na trasie zwiedzania.
Ze Starego Rynku już niedaleko do Placu Kościelnego, na którym znajduje się późnobarokowy kościół pojezuicki p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny ze wspaniałym wystrojem wnętrza oraz pochodzący z XIV w. Kościół p.w. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela o architekturze nadwiślańskiego gotyku, noszący miano bazyliki mniejszej.
Spragnionych obcowania ze sztuką zainteresuje zapewne Galeria Muzeum Janusza Trzebiatowskiego, urodzonego w Chojnicach a związanego artystyczne z Krakowem artysty zajmującego się rzeźbą, malarstwem i poezja.
Miasto Chojnice posiada w swojej ofercie również doskonałe miejsce rekreacyjne- Park Tysiąclecia. Bogactwo zieleni, wody i miejsc do wypoczynku, atrakcje dla najmłodszych sprawiają, że jest to przestrzeń wielofunkcyjna. W parku znajduje się bulodrom, siłownia , place zabaw, skatepark, stoły dla szachistów, zbudowano również ścieżki rowerowe i alejki pełniące funkcje edukacyjne.
Po odpoczynku na świeżym powietrzu warto wybrać się do Parku Wodnego lub „Eksperymentarium” gdzie poprzez doświadczenie i zabawę można zapoznać się z historią, przyrodą i ciekawostkami regionu.
Foto: M.Bieliński, Dep. Turystyki, UMWP