Uważane za kolebkę polskiego żeglarstwa śródlądowego, miejsce to wyraźnie zapisało się w historii. To właśnie w Charzykowach odbyły się pierwsze regaty w II RP oraz regaty eliminacyjne przed Igrzyskami Olimpijskimi w 1924 roku w Paryżu. Otto Weiland po raz pierwszy w Polsce na jeziorze Charzykowskim odbył ślizgi lodowe, a jednym z pierwszych klubów żeglarskich jest Chojnicki Klub Żeglarski, który w 2022 roku obchodzić będzie swoje 100 urodziny.
Port jachtowych w Charzykowach
Jezioro położone jest w północno-zachodniej części Borów Tucholskich na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego i nie jest to bynajmniej jedyne jezioro w tej okolicy… jest ich jeszcze 47. Z reguły są to niewielkie, śródleśne zbiorniki, do których trafić można dzięki gęstej sieci szlaków pieszych, rowerowych i ścieżek przyrodniczych.
Ujście Brdy do Jez. Charzykowskiego, Foto: B.Chojęta
Dzisiaj Charzykowy to doskonałe centrum aktywnego wypoczynku z nowoczesnym portem jachtowym oraz bardzo dobrą infrastrukturą turystyczną. Na jeziorze cyklicznie rozgrywanych jest wiele imprez żeglarskich, a nadejście zimy nie kończy sportowego sezonu, bowiem o ile mróz jest dostatecznie mocny by skuć taflę jeziora odpowiednio grubym lodem, zamienia się ono w wielki tor bojerowy. Całość dopełniają dwie urokliwe wyspy o frapujących nazwach: Wyspa Miłości i Wyspa Bachorska (ta ostatnia od miejscowości Bachorze).
Wyspa Bachorska na Jez. Charzykowskim, Foto: B.Chojęta
Zapora Mylof
Mylof to niewielka, lecz jakże ważna miejscowość w Borach Tucholskich. To właśnie tu swój początek ma Wielki Kanał Brdy, czyli rozległy system kanałów i urządzeń hydrotechnicznych wybudowanych w połowie XIX w. Tu również została wybudowana zapora wodna, która spiętrza rzekę na wysokość aż 12 m!!! Jest to jedyna schodkowa zapora w Polsce, a więcej szczegółów znajdziesz na naszym portalu w zakładce Odkrywaj – Regiony.
Zapora Mylof
Akwedukt w Fojutowie
Znajdujący się na granicy województwa pomorskiego i zachodnio pomorskiego unikatowy zabytek architektury hydrotechnicznej wzorowanych jest na rzymskich antycznych budowlach i jest skrzyżowaniem dwóch cieków wodncy – płynącej dołem rzeki Strugi oraz Wielkiego Kanału Brdy płynącego górą. 75-cio metrowej długości budowla jest najdłuższą tego typu w Polsce, a różnica poziomów wynosi 11 metrów. Akwedukt udostępniony jest do zwiedzania po wyznaczonej trasie.
Akwedukt w Fojutowie
Skąd się wzięły? Po co powstały? Były świątynią, kalendarzem, czy może raczej rodzinnym grobowcem starożytnych plemion? Na przestrzeni lat archeolodzy, historycy, astronomowie nawet botanicy wielokrotnie eksplorowali otaczające je tereny, i chociaż dziś wiadomo już o nich sporo, to nadal nikt nie jest pewny… do czego właściwie służyły kamienne kręgi?
Początki Rezerwatu „Kamienne Kręgi” sięgają roku 1958, natomiast same kręgi pochodzą z okresu wpływów Rzymskich. Są to największe kamienne kręgi w Polsce, a drugie pod względem wielkości w Europie. Badania archeologiczne wykazały, że jest to cmentarzysko składające się z grobowców rodzinnych.
Rezerwat Kamienne Kręgi