Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 21

Z wędką na Kaszuby!

Kaszuby słyną z niepowtarzalnego krajobrazu i licznych jezior, rzek i potoków. Tutejsze akweny to w większości wudłużone, wąskie i głębokie jeziora rynnowe. Ich charakterystyczną cechą są strome brzegi i słabo rozwinięta linia brzegowa. Wskaźnik jeziorności regionu jest stosunkowo wysoki i wynosi 3,5%.

Do największych zbiorników wodnych Pojezierza Kaszubskiego należy Krzyż Jezior Wdzydzkich zwany „Kaszubskim Morzem”. Kompleks o łącznej powierzchni 1455,6 ha tworzą jeziora: Wdzydze, Radolne, Jelenie i Gołuń. Teren ten w całości znajduje się w granicach Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Na Kaszubach znajdziemy łowiska „komercyjne” i te będące w użytkowaniu Polskiego Związku Wędkarskiego (PZW). Różnica między nimi jest zasadnicza: na pierwszym łowimy po opłaceniu wstępu, na drugim obowiązuje karta wędkarska i zezwolenie na połów. Kartę wędkarską może wyrobić każdy, kto ukończył 14 lat i zdał egzamin państwowy w terenowym kole PZW.

W jeziorach kaszubskich łącznie występuje ponad 30 gatunków ryb, w tym wiele rzadkich i chronionych. Do najbardziej cennych należy troć jeziorowa. Ta endemiczna odmiana występuje w jeziorze Wdzydze i dwóch rzekach, Wdzie i Trzebiosze. Innym rzadkim gatunkiem jest strzebla błotna, która jest jednym z najmniejszych przedstawicieli ryb karpiowatych i figuruje w Polskiej Księdze Zwierząt jako gatunek krytycznie zagrożony.

Jeżeli chcemy wybrać się na ryby, trzeba też pamiętać o okresach ochronnych ryb. jest to czas, w którym występuje największy rozród danego gatunku. W tym czasie nie powinno się prowadzić ich odłowu. Określa się także wymiary ochronne ryb, czyli dolną granicę wielkości osobników, poniżej której wyławianie danego gatunku jest zabronione.

Masz ochotę połowić na kaszubskich jeziorach? Zapraszamy na łowiska polecane przez Lokalną Organizację Turystyczną „Serce Kaszub”:

 

Łowisko Niedamowo (klik)

www.lowiskoniedamowo.home.pl

tel. 694 493 310

 

Łowisko Karasiowo (klik)

www.karasiowo.pl

tel. 608 422 934

 

Łowisko Świniobudy

www.swiniobudy.pl

tel. 601 057 249

 

Łowisko specjalne w Grzybowskim Młynie

www.zr-wdzydze.pl

tel. 58 686 12 77

 

Zachęcamy do lektury przewodnika wędkarskiego „Z wędką na Kaszuby” (klik) opracowanego przez Lokalną Organizację Turystyczną „Serce Kaszub”.

 

 

 

 

Gastronomia


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi