Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 21

Wyspa Sobieszewska

Wyspa Sobieszewska to najdalej na wschód wysunięta część Gdańska obdarzona sporymi walorami przyrodniczymi i turystycznymi, a do tego łatwo dostępna przy użyciu miejskiej komunikacji.

Teren określany mianem Wyspy Sobieszewskiej to część pasa wydm nadmorskich zaliczanych do Mierzei Wiślanej, oddzielony od reszty świata korytem Martwej Wisły od południa, Wisłą Śmiałą od zachodu i Przekopem Wisły od wschodu. Wyspiarski charakter miejsce to uzyskało w XIX wieku, kiedy to najpierw w 1840 r. spiętrzone lodem wody Wisły przebiły się we wsi Górki przez wydmy, tworząc nowe ujście, zwane Przełomem, później nazwane Wisłą Śmiałą, a następnie kiedy w ostatnich latach XIX w. stworzono sztuczne ujście rzeki nazwane Przekopem Wisły. Wzdłuż drogi prowadzącej południowym skrajem wyspy znajdują się osady, z których największą jest Sobieszewo. Tradycje rekreacyjne okolicy sięgają końca XVIII w., a prawdziwy rozkwit przyniósł im przełom wieków XIX i XX, kiedy powstały tam liczne urządzenia wypoczynkowo-kąpielowe.

Położone na wyspie, lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie tereny lęgowe ptactwa wodnego z rezerwatami Mewia Łacha i Ptasi Raj, to miejsce gdzie gniazdują setki tysięcy ptaków, należące do ponad 300 gatunków. W rezerwacie Ptasi raj funkcjonuje od 2003 r. ścieżka edukacyjna.

Do atrakcji Wyspy Sobieszewskiej należą letnia rezydencja nazistowskiego dygnitarza w Orlu zwana „Forsterówką”, mennonickie nagrobki w Sobieszewie, oraz izba pamięci Wincentego Pola, autora określenia „Wisła Śmiała” – polskiej nazwy Przełomu. Zabytkiem techniki jest śluza w Przegalinie, oddzielająca Martwą Wisłę o jej głównego nurtu, wzniesiona w końcu XIX w.

Nadmorski las, kilka kilometrów szerokiej plaży oraz możliwość podglądania życia dzikich ptaków i kilka unikalnych atrakcji turystycznych sprawia, że Wyspa Sobieszewska cieszy się zainteresowaniem zarówno turystów jak i mieszkańców Gdańska.

Zobacz koniecznie:

Rowerem wokół Wyspy Sobieszewskiej

 

Kajakiem po Gdańsku – Motława i Martwa Wisła

W pobliżu

Noclegi

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi