Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 21

Wrzeszcz. Opowieść o Gdańsku sprzed lat

Potok Strzyży w okolicach zrewitalizowanej części Wrzeszcza Dolnego , fot. PT/Mateusz Ochocki

Czarujący, szarmancki i dumny. Pamiętający o swojej historii, ale otwierający się na nowe. Niezwykle klimatyczny, nawiązujący do przedwojennej historii. Taki jest Wrzeszcz. Dzielnica położona w sercu Gdańska, na trasie z centrum i górnych tarasów do Oliwy i Sopotu. Dla niektórych mieszkańców Wrzeszcz to osobna opowieść. Warto poświęcić jej nieco uwagi. 

Pierwsze wzmianki o Wrzeszczu datuje się już na XIII wiek. Dawniej rosły tu wrzosy (stąd nazwa), a Krzyżacy, za czasów panowania na Pomorzu, tworzyli tu swoje folwarki. W XIX wieku Wrzeszcz był przede wszystkim miejscem odpoczynku. Swoje posiadłości posiadali tu zamożniejsi mieszczanie. To właśnie we Wrzeszczu, w 1837 roku, powstał jeden z pierwszych w Europie miejskich parków, Park Jaśkowej Doliny.

Do dziś ta część Górnego Wrzeszcza – ulica Jaśkowa Dolina i okoliczne zalesione tereny, to najbardziej urokliwe rejony Gdańska.

Współcześnie Wrzeszcz to dzielnica, która stara się łączyć tradycję z nowoczesnością. Odbudowane i odrestaurowane obiekty, a także budynki nawiązujące do historii tworzą jedną z najchętniej zamieszkiwanych części miasta.

Na terenie zrewitalizowanego Garnizonu znajdziemy m.in. Stary Meneż,  przestrzeń klubowo-gastronomiczną, fot. Stary Meneż 

Warto dodać, że od niedawna Wrzeszcz wzbogacił się o dwa zrewitalizowane tereny. To Garnizon, czyli nowoczesne osiedle z restauracjami, barami, salą koncertową w Starym Maneżu, lokalami usługowymi i biurami, a także pracowniami i przestrzeniami wystaw artystycznych. Po drugiej stronie torów kolejowych będzie to przepięknie odnowiona ulica Wajdeloty wraz z niewielkim, ale uroczym Parkiem Kuźniczki.

Spacer wzdłuż Strzyży

Przez Wrzeszcz przepływa rzeka Strzyża. Jednym z pomysłów na spacer po dzielnicy może być podążanie z nurtem tej rzeczki. Niby niepozorna, ale historia już nieraz pokazała, że w obliczu porządnej ulewy i Strzyża potrafi dać o sobie znać. We Wrzeszczu Strzyża tworzy Staw Browarny, który niegdyś stanowił niezwykle istotną część parkowo-dworkowej przestrzeni Kuźniczki. Nieopodal znajdował się browar gdański, którego początki datowane są na XVI wiek. Produkowano tu między innymi słynne gdańskie piwo jopejskie, które w swojej konsystencji przypomniało gęstą, słodką zawiesinę i ponoć posiadało właściwości lecznicze.

Przystanków w trakcie spaceru ulicą Wajdeloty może być kilka, m.in.  w rzemieśliniczej palarni kawy Nieczapla,
manufakturze lodowej Słony Karmel lub Kwaśniak,  pubie Z Innej Beczki oraz wielu innych lokalach.

W sąsiedztwie położony jest Park Kuźniczki, oaza spokoju w ruchliwej dzielnicy i wspomniana wcześniej, przepięknie zrewitalizowana ulica Wajdeloty. Przy niej stoi jeden z najstarszych budynków w dzielnicy, czyli XVIII-wieczny Dwór Kuźniczki zbudowany w stylu rokoko. Odnowione kamieniczki, ławki zachęcające do wygrzewania się w słońcu, kocie łby na ulicy tworzą klimat Wrzeszcza jak sprzed lat.

Przebywając w tych okolicach warto zajrzeć również do Parku Strzyży, gdzie znajduje się wyjątkowy pomnik przyrody – wierzba biała. W obwodzie liczy ona 794 cm i tym samym jest największym drzewem w mieście.

Koniecznie przejść się należy na ulicę Lelewela, gdzie w 1927 roku, w kamienicy nr 13 mieszkał  gdańszczanin, słynny noblista, jeden z najwybitniejszych niemieckich pisarzy, Günter Grass.

Wrzeszcz pełen atrakcji

Wrzeszcz to miejsce, gdzie mieszkamy, robimy zakupy i spędzamy czas wolny. Znajdują się tu aż trzy galerie handlowe, kina, kawiarnie, puby, restauracje, kluby muzyczne. Wrzeszcz to także siedziba Politechniki Gdańskiej, jednej z najlepszych technicznych uczelni wyższych w Polsce. Już sam gmach zbudowanej w 1904 roku Królewskiej Wyższej Szkoły Technicznej robi piorunujące wrażenie. Miłośnicy architektury z pewnością zwrócą uwagę również na budynek Nowej Synagogi z 1927 roku oraz ponad stuletniej neogotyckiej Kolegiaty Gdańskiej.

Gmach Główny Politechniki Gdańskiej, jednej z najlepszych technicznych uczelni wyższych w Polsce, fot. K.Krzempek

Od uroczych leśnych terenów przy Jaśkowej Dolinie (wraz z Teatrem Leśnym) po kamieniczki Dolnego Wrzeszcza. Gdańsk Wrzeszcz to dzielnica, którą warto przechadzać się spokojnie i bez pośpiechu.

W pobliżu

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi