Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 21

Wędkarstwo

Bez wielkiej przesady województwo pomorskie można nazwać wędkarskim rajem. Decyduje o tym bogactwo akwenów i wynikająca z niego, niespotykana w innych regionach centralnej i południowej Polski, różnorodność gatunkowa poławianych przez „moczykijów” ryb. Na trofeum liczyć mogą spławikowcy i spinningiści, wędkarze gruntowi i muszkarze, zwolennicy nocnej zasiadki i porannego uganiania się za łososiowatymi, łowiący batem, delikatnymi wklejankami i na wędkę podlodową, amatorzy morskich połowów z kutra i trollingu z łodzi a także spinningiści morscy i zwolennicy surfcastingu z plaży. Przed rozpoczęciem wędkowania należy upewnić się, kto jest gospodarzem łowiska, jakie należy wnieść opłaty i które z metod połowu są dozwolone.

W kaszubskich i kociewskich jeziorach złowić można zarówno ryby spokojnego żeru (płocie, wzdręgi, leszcze, karasie, ukleje, karpie, amury, krąpie) jak i typowych drapieżników (szczupak, sandacz, okoń, sum).

Doskonałe łowiska oferują również Żuławy. W kanałach i deltowym ujściu Wisły można z powodzeniem wędkować z brzegu, łodzi, żaglówek i jachtów motorowych. Oprócz wymienionych już gatunków w rzekach zlewni Wisły i w niej samej łupem wędkarza padają też klenie, jazie, bolenie, certy, sieje wędrowne a także wędrujące w górę rzeki trocie i łososie.

Wiele pomorskich cieków ma status wód górskich, w których żyją kapitalne okazy pstrąga potokowego i tęczowego oraz lipienia. Swoistą atrakcję ściągającą tłumy pogromców salmonidów stanowią połowy wstępujących na tarło do pomorskich rzek troci wędrownych, łososi i niezwykle walecznych „tęczaków”. Połowowym rarytasem, który musi jednak wrócić do wody, będzie dwuśrodowiskowa troć jeziorowa z jeziora Wdzydze.

Wspaniałym, do niedawna zupełnie niedocenianym przez wędkarzy łowiskiem, jest Bałtyk i Zatoka Gdańska. Najbardziej popularne są oczywiście wędkarskie wyprawy kutrem na dorsze, w czasie których niespodziewanym przyłowem może okazać się wielki łosoś. Świetne wyniki można osiągnąć w trakcie połowów z brzegu – z portowych główek i falochronów łowi się płastugi, śledzie i węgorze. Latem zdobyczą wędkarską z plaży stają się niektóre gatunki ryb słodkowodnych, co wynika z niewielkiego zasolenia przybrzeżnej strefy Bałtyku. W okresie jesiennym niemało emocji przysporzy walczący na surfcastingowym wędzisku dorsz, duża flądra a nawet turbot. Okolice pomorskich plaż to doskonały poligon dla spinningistów morskich. W neoprenowych woderach albo na pokładzie niewielkiej łódki można spróbować szczęścia w przybrzeżnych połowach występującej tu okresowo troci wędrownej i belony.

Pomorską ofertę wędkarską uzupełniają znakomite łowiska specjalne. W stawach, jeziorach i pewnych odcinkach rzek pływają medalowe okazy karpi, amurów, szczupaków, pstrągów, sumów, łososi, troci i pstrągów.

Jak na ryby, to tylko na Pomorze i to przez cały rok!


Fot. ©Depositphotos/Aliaksei Lasevich


Gastronomia


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi