Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 21

Wdzydzki Park Krajobrazowy – ścieżki przyrodnicze


Wdzydzki Park Krajobrazowy Jezioro Wdzydze, na pierwszym planie półwysep Zabrody, na dalszym półwysep Kozłowiec fot.Wojciech Zdunek fot.Wojciech Zdunek

Wdzydze, złożone z pięciu połączonych ze sobą jezior i ze względu na swoje rozmiary zwane często kaszubskim morzem, to bez wątpienia jeden z najpiękniej położonych akwenów w Polsce i serce wyjątkowo urokliwego obszaru. Tutejsze jeziora, uwielbiane przez turystów i miłośników sportów wodnych, stanowią również obszar dobrze zachowanej przyrody z cennymi gatunkami fauny i flory. Od lat zagwozdką dla ichtiologów jest występowanie w tutejszych wodach lokalnej odmiany troci jeziornej, zwanej wdzydzką. Ten i podobne naturalne skarby chroni obejmujący swoim zasięgiem łącznie 53 zbiorników wodnych Wdzydzki Park Krajobrazowy, w którym czeka na nas sześć atrakcyjnych ścieżek przyrodniczych.

 

Licząca 4 kilometry ścieżka „We Wdzydzach” biegnie na północ od Wdzydz Kiszewskich, popularnej miejscowości turystycznej. Trasa przybliży nam charakter krajobrazu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i jego walory przyrodnicze. Pod drodze odwiedzimy jeziora Jelenie i Niedźwiadek, zobaczymy charakterystyczne rynnowe ukształtowanie terenu, przemierzymy lasy bagienne i torfowiska, a także odnajdziemy chronione gatunki mchów i widłaków.


Fragment projektowanego rezerwatu przyrody 'Motowęże’  fot.Wojciech Zdunek

5-kilometrowa ścieżka przyrodnicza „W Juszkach” prowadzi po terenie leśnym w okolicy czterech lobeliowych, niezwykle czystych jezior: Długiego, Wielkiego Oczka, Głęboczka i Mielistego. Podczas wędrówki warto też zwrócić uwagę na charakterystyczną zabudowę wsi Juszki, wpisanej do rejestru zabytków nieruchomych regionu pomorskiego.

„Szlakiem pięciu jezior” wiedzie kolejna ścieżka, licząca sobie 6 kilometrów, mająca swój początek i koniec w miejscowości Wąglikowice. Po drodze, zgodnie z nazwą, zobaczymy jeziora Kramsko Duże, Białe, Kramsko Małe, Miały i Kocełki, a także rzekę Dębrznicę i utworzoną na niej tamę bobrową. Na trasie znajdziemy również m.in. ptasią remizę, czyli nasadzenia krzewów i drzew nektaro- i owocodajnych, umożliwiających funkcjonowanie owadożernych ptaków, które chronią las przed gradacją szkodników.


Wyspy Kompleksu Jezior Wdzydzkich,  materiał Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego

Ścieżka „Wokół jeziora Schodno” liczy łącznie 8 kilometrów i obejmuje część planowanego na tym obszarze rezerwatu przyrody „Dolina Wdy i Trzebiocha”. Występują tu stanowiska roślin chronionych takich jak bagno zwyczajne, storczyk plamisty, widłak jałowcowaty czy kocanki piaskowe. Umieszczone w nazwie ścieżki jezioro to siedlisko życia troci jeziorowej i wielu gatunków ptactwa wodnego. Na brzegu zbiornika znajduje się platforma widokowa, z której ptaki można podpatrywać w komfortowych warunkach.


Wdzydzki Park Krajobrazowy Dolina Wdy, w oddali jezioro Schodno fot.Wojciech Zdunek

Nieopodal jeziora Schodno wytyczono kolejną, 3-kilometrową ścieżkę o nazwie „Życie lasu wokół remizy” we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym. Poprowadzona przy Zielonej Szkole w Schodnie trasa stanowi bazę dydaktyczną do warsztatów dla dzieci i młodzieży. Jednym z punktów ścieżki jest użytek ekologiczny „Żabińskich Błoto” zajmujący obszar śródleśnego oczka wodnego przechodzącego w pło mszarne. Znajduje się tu odnowiona na początku 2010 roku kładka dydaktyczna, ptasia remiza, paśnik oraz tzw. hydrofitowa oczyszczalnia ścieków w Schodnie, używająca do procesów czyszczenia roślin wodolubnych.


The cross of the Wdzydze lakes, fot. Wojciech Zdunek

Ścieżkę „Wokół jeziora Rzuno” w otulinie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego znajdziemy w gminie Dziemiany. Przemierzając 3-kilometrową trasę umiejscowioną przy brzegu malowniczego i czystego jeziora, poznamy wiele ciekawostek związanych z roślinnością wodną i funkcjami lasu, dowiemy się o występujących tu ptakach, rybach, ssakach, drzewach i grzybach.

Gastronomia


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi