Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 21

Ulubione szlaki Marka Kamińskiego

Ulubione szlaki Marka Kamińskiego

Marek Kamiński, fot. Mateusz Ochocki

Podróżnik, autor książek, eksplorator, polski polarnik, który jako pierwszy zdobył dwa bieguny Ziemi w jednym roku. Marek Kamiński, gdańszczanin z urodzenia, a z wyboru gdynianin. Nie ma jednak wątpliwości, że mimo tego, iż zwiedził cały świat, jego serce bije w Trójmieście. Z Markiem Kamińskim rozmawiamy o jego ulubionych pomorskich szlakach.


Pomorskie.travel: Marek Kamiński, człowiek, dla którego świat zdaje się nie mieć tajemnic. Niemniej dziś chcielibyśmy spytać o to, co pan kocha najbardziej tutaj, w Gdańsku, w mieście, gdzie się pan urodził. Jakie są pana ulubione miejsca w Gdańsku i dlaczego?

Marek Kamiński: Kocham Główne Miasto, Wyspę Spichrzów, Bazylikę Mariacką i Oliwę, lasy oliwskie. Moją ukochaną ulicą jest Mariacka, chyba nie trzeba tłumaczyć – to trzeba zobaczyć samemu. A, że teraz mam okazję pracować w Olivia Business Centre w Gdańsku, to ta okolica też jest dla mnie interesująca. Ciągle się rozwija, powstają nowe, nowoczesne budynki z niecodziennymi rozwiązaniami.


Ołowianka oraz widoczna na dalszym planie Wyspa Spichrzów, fot. Łukasz Głowala

Na Górkach Zachodnich brałem udział w budowaniu Jachtu Wysocki. Na Wyspę Spichrzów chodziliśmy często się zrelaksować. W akademiku potocznie zwanym „Hilton” kiedyś przygarnęły nas dziewczyny i mogliśmy się wykąpać.

SPRAWDŹ PUNKTY WIDOKOWE W POMORSKIM

Widok na Oliwę z punku widokowego Pachołek w oliwskich lasach, fot. Matesz Ochocki

Pomorskie.travel: Dziś mieszka pan w Gdyni. Mówi się, że to miasto z morza i marzeń. Dlaczego wybrał pan Gdynię i czym ona pana urzekła?

Marek Kamiński: Orłowem. Jest to najlepsze miejsce do życia. Można biegać rankiem, w południe moczyć nogi w morzu i patrzeć w morską dal o zachodzie słońca. Orłowo przypomina mi trochę Japonię. Być może wiąże się to z Klifem Orłowskim. Są tu cudowne lasy, które zawsze mnie inspirują. Cenię sobie spokój i bezkres morza.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O ATRAKCJACH GDYNI

Klif w Orłowie , fot. depositphotos

Pomorskie.travel: Skoro już tam rozmawiamy o Trójmieście, czy Sopot również znajduje się na szlaku Marka Kamińskiego?

Marek Kamiński: Oczywiście. Szlaki turystyczne są tu niesamowite. Sopot jest też dla mnie ważny – tu, w Kościele Św. Jerzego, brałem ślub, a wesele odbyło się w lokalu Koliba. Wiąże mnie z nim sentymentalna więź, zawsze z chęcią tam wracam.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O SOPOCIE

Widok na Sopot  z punku widokowego Zajęcze Wzgórze, fot. Mateusz Ochocki

Pomorskie.travel: Gdy odwiedzają pana przyjaciele, znajomi, dokąd ich pan zabiera? Jakie miejsca z regionu znajdują się na liście „must see”?

Marek Kamiński: Chętnie zabieram znajomych do Gdańska. Pokazuję im urokliwe Główne Miasto. Tutaj nie można się nudzić. Mamy tu inspirujące zabytki, ciekawe miejsca. Sam często zadziwiam się  nowymi atrakcjami. Zaglądamy też do Sztuki Wyboru, lokalnej bookarni o ciekawym klimacie.

SPRAWDŹ ATRAKCJE GDAŃSKA

Długie Pobrzeże w Gdańsku, fot. Mateusz Ochocki

Pomorskie.travel:  Za co lubi i ceni pan Trójmiasto i Pomorze?

Marek Kamiński: Za wolność, niepokorność, odwagę i za to, że nie ma Kaszub bez Polski i Polski bez Kaszub.

Pomorskie.travel: To teraz coś specjalnie od Marka Kamińskiego dla naszych czytelników.  Jaki szlak spacerowy zaproponowałby pan osobom, które przyjeżdżają na Pomorze?

Droga na Kaszubach w okolicach Ostzyc, fot. Łukasz Głowala

Marek Kamiński: Szlaki koło Zamku w Krokowej (Sowi Jar, Wichmann) albo szlaki Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego na trasie Sopot-Gdynia. Szczególnie poleciłbym też szlaki wokół Łeby, że tak powiem, z Łeby do Łeby. Był to mój szlak treningowy przed wyprawami. Lub z Helu do Łeby. To był mój wielki plac treningowy.

ODKRYJ ATRAKCJE KASZUB

Gastronomia


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi