Ulica Polanki w Gdańsku Oliwie

Ta urokliwa ulica wijąca się wzdłuż Oliwskich Wzgórz była znana jako miejsce o szczególnych walorach. Nic dziwnego że najzamożniejsi gdańscy patrycjusze starali się o kupno choćby najmniejszej działki, której właścicielami byli cystersi oliwscy. Posiadanie letniej rezydencji przy ulicy Polanki podnosiło rangę i opinię o rodzie. Na początku XVIII wieku Polanki liczyły 24 domy mieszkalne, zaś liczba posesji w czasie międzywojennym przekroczyła ponad 100. W sąsiedztwie tych zachwycających willi, które przetrwały do czasów obecnych mieszka Polski Noblista i były Prezydent Rzeczypospolitej Lech Wałęsa.

Niektóre z rezydencji zostały zburzone, a na ich miejsce wybudowane nowe domy, inne, pomimo że autentyczne stoją zaniedbane i niszczeją. Są też takie, które pięknie odrestaurowane z cudownym ogrodem dookoła można podziwiać przemieszczając się współczesną ulicą Polanki. Pozwala to choć w niewielkim stopniu wyobrazić sobie jak niegdyś wyglądał ten trakt z letnimi rezydencjami.

Najlepiej zachowanymi rezydencjami przy ulicy Polanki jest Zespół Dworu Quellbrunn, który obecnie jest w posiadaniu sióstr brygidek, a także Montbrilliant. Inne dwory zostały zaadaptowane m. in. jako budynki szpitalne, bądź ze względu na stan są niedostępne do zwiedzania. W ostatnich latach podjęto prace odnowienie rezydencji i przywrócenia im dawnej świetności. Warto wybrać się na spacer ulicą Polanki, aby poczuć smak dawnego Gdańska.

Gastronomia


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi