Gwoździem programu są truskawki pod najrozmaitszymi postaciami, w myśl hasła: wszystko o truskawce! Na festynie można znaleźć stoiska handlowe i astronomiczne, prezentowany jest dorobek kultury kaszubskiej, amatorskiej i profesjonalnej. Prezentowane są liczne występy artystyczne, konkursy, zawody wędkarskie, stoiska z truskawką i kaszubskim rękodziełem ludowym, przejażdżki tramwajem konnym i wiele innych atrakcji. Podczas imprezy prezentują się producenci truskawek, którzy sprzedają owoce świeże oraz przetworzone w postaci musu.
Podczas Truskawkobrania odbywają się liczne konkursy związane z truskawką np. na najlepsze ciasto truskawkowe, na największą truskawkę. Organizowany jest też konkurs na „truskawkową fraszkę”. Konkurs ten jest ogłaszany w prasie, a następnie rozstrzygany podczas Święta.
Złota Góra – tutaj ma miejsce Truskawkobranie na Kaszubach. Tak naprawdę nikt dokładnie nie wie, kto wpadł na pomysł organizowania tej imprezy plenerowej właśnie na Złotej Górze, w pobliżu punktu widokowego. Miejsce festynu wyznacza naturalnie ukształtowany amfiteatr, którego tło stanowi jedno z najpiękniejszych jezior na Kaszubach, czyli Wielkie Brodno, a wokół są uprawiane truskawki.