Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 21

Truskawka kaszubska

Owocowa duma regionu

Ze śmietaną i cukrem, w postaci musu do polewania naleśników, jako koktajl, dodatek do ciast i deserów albo prosto z krzaczka! Kaszubska truskawka, owocowa duma Pomorskiego. Klasyczny produkt regionalny doceniany w całej Europie. Słodka, soczysta, rozpływająca się w ustach. Jedyna taka! Najsmaczniejsza!

Nie ma rady – jeśli na przełomie czerwca i lipca odwiedzasz Pomorskie, będziesz tu jeść truskawki kaszubskie. To jeden z najwspanialszych regionalnych produktów, jakimi można się delektować. Niektórzy twierdzą, że kaszubska truskawka jest nawet cenniejsza niż pomorski bursztyn! Tak, te niewielkie czerwono-różowe owoce mają tu swoich zagorzałych fanów!

Skąd się wzięła truskawka kaszubska?

Historia małego czerwono-różowego owoca na Kaszubach to historia z początku XX wieku. To wtedy Helena Gruchała, lokalna rolniczka, postanowiła założyć pierwszą plantację. Znajdowała się ona na Pojezierzu Kaszubskim w Długim Kierzu. Do uprawiania truskawek zachęcali też księża. Pomagali zakładać pola i ułatwiali sprowadzanie sadzonek.

Warto podkreślić, że truskawka na Kaszubach wcale nie ma łatwego życia. Chłodne noce i upalne dni sprawiają, że jej uprawa nie należy do najprostszych. Jednak owoce wynagradzają wszystkie trudy. Kaszubska truskawka jest niezwykle soczysta, jędrna, słodka i aromatyczna. Najwięcej uprawia się jej w okolicy Chmielna, Sierakowic i w Stężycy, czyli tam, gdzie ponad sto lat temu powstały pierwsze uprawy. Co ciekawe, Chmielno poszczycić się może mianem najbardziej truskawkowej gminy w Polsce! Prawie połowa prowadzonych tu upraw posiada certyfikaty plantacji Truskawek Kaszubskich.

Najpopularniejsze odmiany to honeoye, senga sengana, elsanta.

Truskawkowe święta i atrakcje

Każdego roku na przełomie czerwca i lipca, w czasie, gdy owoc dojrzewa najszybciej, Kaszuby zapraszają na truskawkowe święta. To między innymi Festiwal Truskawek Kaszubskich w Chmielnie i doroczne Truskawkobranie w Brodnicy Górnej koło Kartuz, organizowane już od 1971 roku! To imprezy plenerowe, czy wręcz święta ludowe, połączone z degustacją owoców i produktów z nich wytworzonych (ciast, deserów, przetworów, a nawet słodkich zup).

Również w Gdańsku, stolicy regionu Pomorskiego, w wakacje odbywa się Święto Truskawki Kaszubskiej. Wystawcy, przetwórcy, cukiernicy, ale również członkinie Kół Gospodyń Wiejskich prześcigają się w jak najbardziej pomysłowym wykorzystaniu truskawki kaszubskiej. Doroczne truskawkowe święta kaszubskie to wspaniały sposób na promowanie regionalnych zwyczajów, lokalnej tradycji i dorobku kaszubskiej kultury.

Warto również podkreślić, że kaszubska truskawka, czyli kaszëbskô malëna, wpisana została do specjalnego zestawienia – europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych. Rozporządzeniem Komisji Europejskiej z 2009 roku nazwę produktu zarejestrowano jako Chronione Oznaczenie Geograficzne.

Gastronomia


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi