Trójmiejskie plaże, czyli to, co najlepsze

Czasami zdaje się, że trójmiejski pas nadmorski to zupełnie inna kraina – bez samochodów, bez zgiełku miasta, z czystym powietrzem i tym charakterystycznym zapachem wiatru. Życie toczy się tu własnym rytmem wyznaczanym przez szum fal, wschód i zachód słońca.

Nadmorski styl życia

Trójmiejskie plaże pełne są spacerowiczów przez cały rok, ale siłą rzeczy najbardziej życiem tętnią latem. Ścieżki rowerowe pełne są rowerzystów, rolkarzy, rikszarzy czy osób, które świat przemierzają na hulajnodze i deskorolce. Trójmiejski pas nadmorski bez problemu udaje się pokonać z Brzeźna do Sopotu Kamiennego Potoku. To 7,5-kilometrowa trasa, którą można również przejść na piechotę – brzegiem morza lub deptakiem położonym wśród pachnącego lasu.

Plaża w Gdyni Orłowie, Pomorskie.Travel, fot Mateusz Ochocki
Plaża w Gdyni Orłowie, fot. Mateusz Ochocki

Gdański i sopocki pas nadmorski to liczne knajpki, bary, bistro i restauracje. Gdzie, jak nie tu skosztować pysznej morskiej ryby? W sezonie nie brakuje również barów umiejscowionych bezpośrednio na plaży. Są tacy, którzy wolą klimat trójmiejskich plaż niż ten, który widzieli na Karaibach!

W ciągu dnia wylegiwanie na słońcu, wieczorami imprezy na plaży albo… treningi! Tak! Plaża to świetne miejsce do uprawiania sportu. Trójmiejskie kąpieliska oferują boiska do gry w siatkówkę plażową i przestrzeń, gdzie tańczy się… zumbę! Maratony zumby na plaży są niezwykle popularne i, co najważniejsze, udział w nich może wziąć każdy.

W lecie plaża jest często miejscem organizacji różnorakich mistrzostw sportowych, nie tylko związanych z siatkówką plażową, ale również dedykowanych piłce nożnej czy rugby.

Nie można zapomnieć również o licznych wodnych atrakcjach – windsurfing, kitesurfing, żeglarstwo, zawody pływackie – to wszystko mamy na wyciągnięcie ręki.


…a może wieczorny spacer w takiej scenerii? Fot. Mateusz Ochocki

Bezpieczne plaże

W sezonie, a zatem wraz z początkiem wakacji, trójmiejskie kąpieliska są regularnie strzeżone przez ratowników. Na plażach zauważyć można wieże ratownicze, skąd ratownicy obserwują to, co dzieje się w wodzie. A tam zdarzyć się może wiele. Nieuważni plażowicze często lekceważą przepisy i za nic mają obowiązujące zasady. A prawda jest tylko jedna i zawsze należy mieć ją z tyłu głowy: z wodą nie ma zabawy! Z kąpieli korzystać należy zawsze z dużą rozwagą i tylko wtedy, gdy na wieży czuwa ratownik, a na maszcie powiewa biała flaga (kąpiel dozwolona). Gdy na maszcie pojawi się flaga czerwona, do wody wchodzić nie wolno!

Ale biała i czerwona flaga to nie wszystko. Nad trójmiejskimi plażami z dumą powiewają błękitne flagi. To najwyższej rangi certyfikaty świadczące o jakości wody na kąpieliskach i proekologicznym podejściu do plażowania. Błękitna flaga to „odznaczenie” międzynarodowe – spotkać je można w wielu europejskich krajach, ale tylko na plażach najczystszych. Błękitne flagi przyznawane są każdego roku przez Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej, a do tej pory regularnie powiewały m.in. na kąpieliskach w gdańskim Sobieszewie i Jelitkowie czy Gdyni Śródmieście.

Trójmiejski plaże - Gdańsk, Gdynia, Sopot. Pomorskie Atrakcje - Pomorskie.Travel. Fot. Mateusz Ochocki
Molo w Sopocie – najdłuższe drewniane molo w Europie. Fot. Mateusz Ochocki

Ci, którzy nie lubią piasku z pewnością docenią możliwość spacerowania po molo. A mamy ich w Trójmieście aż trzy, każde inne: molo w Gdańsku Brzeźnie, molo w Sopocie i molo w Gdyni Orłowie. Zresztą ta ostatnia dzielnica, Orłowo, to jedna z najbardziej malowniczych i urokliwych w całym Trójmieście. Klimat jak z początku XX wieku, artystyczna atmosfera i niesamowity orłowski klif, z którego rozciąga się fantastyczna panorama na Zatokę Gdańską. To po prostu trzeba zobaczyć!

Morza szum, ptaków śpiew, czyli plaże w Pomorskim – ZOBACZ WIĘCEJ 

W pobliżu

Noclegi

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi