Trójmiasto – Metropolia, która tętni życiem

Gdańsk, Sopot i Gdynia - trzy miasta, które różni wszystko - historia, położenie, wielkość. Jednak to tylko pozorne różnice. Prawda jest taka, że Gdańsk, Sopot i Gdynia to trzy miasta, które łączy wszystko. Stąd nazwa Trójmiasto: miejsce, gdzie historia, nowoczesność, kultura, biznes i przyroda pięknie się przenikają. Trójmiasto to metropolia dumna ze swoich korzeni i otwarta na nowości.

Prawie 800 tysięcy zakochanych w Trójmieście mieszkańców nie może się mylić. Mówią: Trójmiasto, to najlepsze miejsce do mieszkania na świecie. Dynamicznie rozwijająca się aglomeracja, historia, która na zawsze zaznaczyła kroniki dziejów, niezwykle bogate dziedzictwo łączące w jedno, multikulturowe spojrzenie, otwierająca na bezkres Bałtyku Zatoka Gdańska, dający wytchnienie Trójmiejski Park Krajobrazowy… Gdyby opisać wszystkie walory Trójmiasta, należałoby wydać kilkutomową encyklopedię. To niekończąca się opowieść.

zbrojownia fot m bielinski

zbrojownia fot m bielinski

kosciol sw mikolaja fot r baranowski

kosciol sw mikolaja fot r baranowski

Gdańsk

Już samo wpłynięcie do centrum Gdańska jest swoistą atrakcja. Płynąc kanałem portowym po lewej stronie mijamy Westerplatte, dalej Twierdzę Wisłoujście oraz nabrzeża stoczniowe i portowe.

Dopłynięcie do mariny powinno zająć ok. 40 min (warto zgłosić na kanale 14 do kapitanatu portu, że płyniemy na Motławę).

Westerplatte

Znane na całym świecie jako miejsce, gdzie 1 września 1939 roku o godz. 4:45, rozpoczęła się II wojna światowa. Dla Polaków jest to jednak przede wszystkim miejsce bohaterskiej walki załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej z 18 razy liczniejszymi i dużo lepiej wyposażonymi siłami niemieckimi.

W czasie całego okresu walk o Westerplatte, Wartownia nr 1 była kluczowym punktem polskiej obrony. Ekspozycja w Wartowni odtwarza jej wnętrza z września 1939 r. z zaznaczeniem stanowisk bojowych załogi, prezentowane są zdjęcia dokumentalne, broń i wyposażenie żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 roku.

zwodzona kladka na motlawie fot lukasz glowala

zwodzona kladka na motlawie fot lukasz glowala

motlawa fot lukasz glowala

motlawa fot lukasz glowala

W wysokim sezonie mogą być problemy ze znalezieniem wolnego miejsca, zwłaszcza w okresie zlotów żeglarskich. Choć organizatorzy w tym czasie umożliwiają darmowe zacumowanie przy Długim Pobrzeżu na odcinku od Hotelu Hilton/Baszta Łabędź do stacji benzynowe.

Zlokalizowanie mariny w centrum miasta daje szeroki wachlarz możliwości spędzenia czasu, zarówno krótkiego pobytu, podczas którego smacznie zjemy, jak i kilkugodzinnego zwiedzania miasta.

Sopot

Na pokonanie 6-ciu mil morskich muszą się przygotować wszyscy chcący przepłynąć z gdańskiej mariny do Sopotu. Po pokonaniu kanału portowego i przecięciu toru podejściowego dla statków wpływających do Portu Gdańsk, płyniemy wzdłuż plaży.

Charakterystycznym punktem, który będziemy mijać na trasie to molo w Brzeźnie (nie ma możliwości przycumowania) Zaczynająca się tam plaża, biegnie praktycznie do Gdyni. Po ok. godzinnej żegludze dopływamy do najdłuższego na Morzu Bałtyckim, sopockiego mola, na końcu którego zlokalizowana jest marina żeglarska Sopot.

marina sopot

marina sopot

po wyjsciu z jachtu wchodzimy na najdluzszy drewniany pomost w europie

po wyjsciu z jachtu wchodzimy na najdluzszy drewniany pomost w europie

Oddana do użytkowania w 2011 roku to jedyny tego typu obiekt w kraju wysunięty kilkaset metrów w morze. Po przybyciu do Sopotu, raczej nudzić nie powinno się nikomu, poza jednym z najpopularniejszych deptaków w Polsce, oferta turystyczna miasta jest bogata, a liczne wydarzenia pozwolą znaleźć każdemu coś odpowiedniego dla siebie.

Na żeglarzy którzy chcą pozostać jedynie w marinie, na głowicy sopockiego molo czeka restauracja Meridian nad która mieści się bosmanat. Miasto co roku na początku sierpnia gości światowa czołówkę sterników biorących udział w eliminacjach ISAF Match Racing World Championship.

Gdynia

Dopłynęliśmy do Gdyni, żeglarskiej stolicy regionu, gdzie do dyspozycji mamy Marina Gdynia oraz najmłodszą w Trójmieście Marina Yacht Park. Pierwsza znajduje się w sąsiedztwie plaży miejskiej i oferuje 260 miejsc.

Jest jednym z największych portów jachtowych w Polsce z kompletną infrastrukturą potrzebną do obsługi jednostek żaglowych oraz motorowych.

MarinaYP3

MarinaYP3

Marina Yacht Park to oddany w 2019 roku obiekt zlokalizowany w Basenie Prezydenta w sąsiedztwie okrętu Błyskawica oraz żaglowca Dar Pomorza. Nowoczesny port jachtowy oferuje 120 miejsce oraz szeroki zakreś świadczonych usług.

Podczas cyklicznej imprezy Volvo Gdynia Sailing Days, miasto zamienia się w wielką wioskę żeglarską z licznymi towarzyszącymi wydarzeniami kulturalnymi.

W pobliżu

Noclegi

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi