Trasa Żuławy-Powiśle (fragment Szlaku Zamków Powiśla)

Zamek Krzyżacki w Malborku, fot. UMWP
Zamek Krzyżacki w Malborku, fot. UMWP/Pomorskie.Travel

Trasa jest fragmentem dłuższego Szlaku Zamków Powiśla, który wiodąc poprzez Żuławy i Powiśle pozwala nam cofnąć się w czasie aż do średniowiecza! Trasa tej propozycji to około 25 km odcinek wiodący odcinkiem czerwonego szlaku rowerowego Zamków Powiśla.

Do Malborka można dostać się samochodem lub pociągiem. Połączenia z Trójmiasta są obsługiwane regularnie według rozkładu jazdy i nie powinno być problemów z wybraniem dogodnego.

Myślą przewodnią tej trasy jest bogata historia tego regionu. I to nie tylko ta historia pamiętająca czasy panowania Zakonu Krzyżackiego na tych ziemiach. Jadąc proponowaną trasą jeszcze na obrzeżach miasta można natknąć się na pozostałości obiektów będących elementami dawnej Twierdzy Malbork.

Zobacz także: Szlak Zamków Gotyckich

Powiśle to obszar który obfituje w gotyckie zamki będące historycznymi pamiątkami po dawnych dziejach. Nieodłącznym elementem architektury Powiśla są również liczne zabytkowe kościoły, na które można natknąć się niemalże w każdej wiosce lub miejscowości. Obiektem godnym uwagi na naszej trasie jest drewniany kościół w Gościszewie.

Trasa wycieczki poprowadzi cię również przez rejon cenny z przyrodniczego punktu widzenia. Na trasie napotkasz Rezerwat Przyrody Parów Węgry z przepływającym przezeń w kierunku Nogatu potokiem.

Zamek Krzyżacki w Sztumie, fot. M.Ochocki/Pomorskie.Travel
Zamek Krzyżacki w Sztumie, fot. M.Ochocki/Pomorskie.Travel

Leśne dukty skryte w gęstych lasach bukowych doprowadzą cie w okolice Sztumu do którego wjedziesz od strony atrakcyjnego bulwaru nad Jeziorem Sztumskim. Ten miejscowy deptak jest miejscem częstych spacerów i spotkań mieszkańców. Jego urocze alejki doprowadzą cię na podzamcze sztumskiego Zamku Krzyżackiego. Tym bardziej jest godny uwagi, żeby pokazać że krzyżaccy budowali również mniejsze posiadłości i niekoniecznie tak warowne i okazałe jak Zamek w Malborku.

Zamek Krzyżacki w Sztumie, fot. M.Ochocki/Pomorskie.Travel
Rzeźba na zamkowym dziedzińcu, fot. M.Ochocki/Pomorskie.Travel

Ze Sztumu do miejsca rozpoczęcia wycieczki Malborka lub nawet do Gdańska można dostać się pociągiem. Warto wcześniej uzyskać informację o dostępności wolnych miejsc i czasie połączenia.

Zobacz także:

Powiśle i jego atrakcje 

Żuławy i ich atrakcje

Szlak Zamków Powiśla

Szlak Kościołów Powiśla

Zamek w Malborku

Zamek Krzyżacki w Sztumie

Pomorska podróż w czasie 

 

Pobierz plik z trasą:   

W pobliżu

Gastronomia

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi