Kto pierwszy uwarzył piwo w Gdańsku? Na to pytanie odpowiedzieć równie trudno jak na pytanie o to kto i kiedy założył Gdańsk. Wiadomo, że piwo było obecne nad Motławą od najdawniejszych czasów i występuje często w najstarszych zachowanych dokumentach dotyczących historii Gdańska. Piwne przywileje i podatki piwne, piwowarskie rewolty, ulice Piwna, Browarna i Słodowników, piwo jopejskie, browar Heweliusza, piwne regulaminy Dworu Artusa, Baszta Browarna… Historia Gdańska pełna jest piwa. Browarnicy gdańscy byli jedną z pierwszych grup zawodowych, którą wyodrębniono i której nadano prawa, tworząc cech. Nie dziwi to o tyle, że ich liczba w średniowiecznym Gdańsku sięgała kilkuset osób. Stanowili oni zamożną i liczącą się siłę społeczną, a czasem przyjęli rolę „etatowej” opozycji względem kupieckiej Rady.
Wśród rozmaitych gatunków piwa, jakie powstawały w gdańskich browarach od niepamiętnych czasów, najsłynniejsze jest piwo jopejskie. Trunek to mityczny, o którym każdy słyszał, a rzadko kto próbował, który nadał nazwę dzisiejszej ulicy Piwnej – niegdyś zwanej Jopejską, a który… do picia w zasadzie się nie nadawał. Był bowiem gęstym syropem, powstającym w skomplikowanym i mocno odmiennym od standardowego procesie produkcyjnym, a używany był jako… lekarstwo i przyprawa do zup i sosów.
Wiadomo, że najlepszymi czasami dla gdańskich browarników była pierwsza połowa XV wieku, kiedy to ilość producentów piwa i jego składników obliczano na blisko 400, a łączną roczną produkcję na około ćwierć miliona beczek, po 126 litrów każda. Nieco gorzej wiodło się browarnikom za czasów najsłynniejszego przedstawiciela tego zawodu w Gdańsku, wielkiego Jana Heweliusza, którego pamiętamy jako astronoma, ale który żył z produkcji piwa. XIX wiek przyniósł Gdańskowi liczne zmiany gospodarcze, a wraz z nimi między innymi rozpoczęcie przemysłowej produkcji piwa, wytwarzanego odtąd w dużych browarach, z których najsłynniejsze to Danziger Actien Bierbrauerei w Kuźniczkach koło Wrzeszcza i Browar Fischera w Nowym Porcie. Po II wojnie światowej nadal z powodzeniem warzono piwo w Gdańsku, aż przyszły zmiany lat 90., które pozbawiły Gdańsk browarów i własnego, lokalnego piwa. Prawie dwie dekady minęły, zanim najpierw w okolicy, a następnie w samym Gdańsku na nowo powstawać zaczęły browary.
Browarów w dzisiejszym Gdańsku jest zaledwie parę. Ale tym bardziej warto wybrać się do któregoś z nich, wszystkie mają bowiem charakter wytwórni piwa połączonej z lokalem, gdzie można degustować miejscowe produkty. Atrakcyjności takiej wizycie dodaje możliwość obejrzenia pracujących urządzeń, z których płynie złoty płyn.