Szlak ten polecany jest raczej dla doświadczonych kajakarzy. Rzeka posiada wysokie, zarośnięte, niedostępne brzegi, przepływa przez dzikie i odludne tereny, pięknie meandruje i często zmienia kierunek. Wierzyca bywa zdradliwa. Nie należy nabierać się na jej spokojniejszy nurt, w którym spotkać można wiele zwalonych drzew i liczne ukryte pod wodą głazy.
Szlak kajakowy zaczyna się na Jeziorze Wierzysko w Kościerzynie. Do ujścia Wietcisy (największego, lewobrzeżnego dopływu Wierzycy) jest on bardzo dziki i kręty. Pokonując kolejne kilometry rzeka nadal meandruje a w korycie rzeki pojawiają się liczne przeszkody. Tak dopływa się do Starogardu Gdańskiego i dalej, malowniczą trasą do Pelplina, po drodze mijając rekonstruowane grodzisko w Owidzu. Szlak kończy się ujściem Wierzycy do Wisły w Gniewie, skąd dalej można kontynuować spływ do Tczewa, Malborka lub Gdańska. Wyjątkowe dla szlaku Wierzycy są walory średniowiecznych, niewielkich miast, przez które przepływa.
Z wód Wierzycy można podziwiać zabytki stolicy Kociewia – Starogardu Gdańskiego, cysterskiego Pelplina, czy nadwiślańskiego Gniewu. Chcąc spędzić na tej rzece kilka dni należy się liczyć z dzikimi biwakami, które należy umiejętnie dobierać, ponieważ Wierzyca nie jest zagospodarowana turystycznie, a i o dogodne miejsce na biwak bywa miejscami trudno. Spławnym dopływem Wierzycy jest malownicza Wietcisa. Kilkunastokilometrowy, dość trudny szlak kajakowy prowadzi przez historyczne miasteczko Skarszewy.
Szlak Wierzycy: 149 km
Rekomendowana trasa spływu: Jezioro Wierzysko – Gniew
Ilość dni: 8
Trudność: odcinek górny i środkowy – średnio trudny, odcinek dolny – łatwy
Liczba przenosek: 13
Dopływy: Wietcisa (szlak: 12 km/1 dzień/średnio trudny)