Rzeka mimo odcinków o szybszym nurcie jest szlakiem łatwym, bardzo dobrze oznakowanym, idealnym dla spływów rodzinnych lub na pierwsze spotkanie z kajakiem. Znaczna różnica wzniesień między źródłem, a ujściem do Wisły, sprawia że Brda posiada bystry nurt. Niezwykle urozmaicony, kręty bieg rzeki, rozległe lasy, malownicze jeziora, pierwotna przyroda, od lat stanowią atrakcję dla licznie przybywających turystów wodnych.
Już w latach międzywojennych szlak ten uznawany był za jeden z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych szlaków kajakowych Europy. Obecnie to jedna z najchętniej odwiedzanych tras w sezonie letnim. Była to również jedna z ulubionych tras Jana Pawła II.
Górny, bardzo malowniczy odcinek Brdy, może być uciążliwy ze względu na zarośnięty trzciną nurt. Przed ujściem do jeziora Szczytno, w liczącym ok. 300 lat bukowym lesie, stanowiącym rezerwat przyrody, mieści się kilkaset gniazd kormoranów i czapli. Atrakcją środkowego odcinka są przede wszystkim malownicze jeziora (m.in. Szczytno, Charzykowskie, Długie, Łąckie).
W środkowym biegu rzeki atrakcję stanowi Zalew Koronowski, sztuczne jezioro powstałe po przegrodzeniu Brdy zaporą.
Dolny odcinek Brdy od Męcikału charakteryzuje się większym spadkiem rzeki, nurt jest bystry. Poniżej Męcikału natrafimy na jedną z nielicznych stałych przeszkód – zaporę w Mylofie.
Poniżej miejscowości Rytel Brda płynie wśród sosnowych lasów Borów Tucholskich, a w okolicy Tucholi tworzy bardzo malowniczy przełom, zwany Piekiełkem (rezerwat przyrody). W korycie spotyka się przeszkody w postaci zwalonych drzew oraz dużych głazów, z których każdy ma swoje imię nadane przez flisaków, np. Owczarz, Tłusty, Kierda.
Przełom kończy najpiękniejsze i największe na szlaku Brdy, Jezioro Koronowskie, o niezwykle urozmaiconej linii brzegowej, z licznymi, głębokimi zatokami, otoczone niemal ze wszystkich stron lasem. Gościnne brzegi Brdy o suchym, piaszczystym podłożu, są łatwo dostępne od strony wody. Biwakować można na wielu urokliwych polanach, wśród starych lasów.
Żródło: Wrota Pomorza