Sopocko – oliwska pętla po TPK

Kontynuujemy serię krótkich wypadów rowerowych w okolicy Trójmiasta. Tym razem zaczynamy w gdańskiej Oliwie. Jeżeli nie znacie tej dzielnicy, koniecznie zaplanujcie tu wizytę.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O DZIELNICY OLIWA

Ruszamy spod katedry oliwskiej, która oprócz swojej architektury zachwyca przede wszystkim wyjątkowym brzmieniem słynnych organów.  Kierujemy się w stronę Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i dosłownie po kilku minutach jesteśmy na granicy miejskich zabudowań.  Krótki podjazd na początku prowadzi do popularnego punktu widokowego – Pachołka, którego nazwa pojawia się w relacjach już w 1734 roku.


Początek trasy i podjazd na wzgórze Pachołek, fot. pomorskie.travel

Oliwskie wzniesienie ma 100, 8 m n.p.m., a wchodząc na taras widokowy wieży będziemy oglądali panoramę okolicy z wysokości  o 15 metrów wyższej.   Kto jeszcze raz chciałby spojrzeć z góry na miasto i Zatokę Gdańską może to zrobić spod pamiątkowego obeliska upamiętniającego bitwę morską pomiędzy flota polską, a eskadrą szwedzkich okrętów.


Panorama na Gdańsk i  fragment Zatoki Gdańskiej, fot.  pomorskie.travel

Ruszamy dalej w stronę  Sopotu jadąc szerokim leśnym duktem. Całość trasy wiedzie przez atrakcyjne pofałdowane tereny, które w połączeniu z szatą roślinną tworzą wyjątkowy przyrodniczy klimat.


Fragmet  ścieżki w okolicy Pachołka, fot. pomorskie.travel

Dotarcie do asfaltowej drogi oznacza, że jesteśmy na granicy Sopotu. Zamknięty dla ruchu samochodowego odcinek ulicy Reja to słynna kolarska miejscówka wśród trójmiejskich szosowców.  Mieszcząca się w środku lasu, ponad 5 kilometrowa  asfaltowa pętla to najpopularniejsze miejsce treningów miejscowych kolarzy – łączy Leśniczówkę Gołebiewo i Sopot.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O TRASACH ROWEROWYCH W TRÓJMIEŚCIE


Asfaltowa pętla Reja to popularne miejsce wśród trójmiejskich szosowców, fot. pomorskie.travel

Jedziemy górnym fragmentem  pętli,  aby po chwili zjechać w lasy sopockie. Szeroki leśny dukt prowadzący do rozwidlenia zwanego Wielką Gwiazdą,  w okresie zimowym jest trasą narciarzy biegowych.  Jedziemy w kierunku Sopotu i kolejnego mniejszego rozwidlenia zwanego Małą Gwiazdą.


Mała gwiazda – rozwidlenie szlaków w lasach sopockich, fot. pomorskie.travel

Po lewej stronie znajduje się 110 metrowe wzniesienie zwane dawniej Wzgórzem Elżbiety, a obecnie Łysą Górą. Jest to jedyny w Trójmieście stok z wyciągiem narciarskim.    Nasza trasa odbija w prawo wykorzystując malowniczy, kręty szlak biegnący po zboczu Zajęczego wzgórza. Odcinek jest momentami  wąski i przypomina górską trasę typu singletrack.

POZNAJ ATRTAKCJE SOPOTU 


Fragment ścieżki biegnącej po zboczy Zajęczego Wzgórza, fot. pomorskie.travel

Jesteśmy na granicy terenów miejskich Sopotu. Krótszą droga powrotna pod katedrę oliwską będzie ścieżka rowerowa przez miasto, my natomiast wracamy do TPK.  Ścieżka biegnie oznakowanym  zielonym szlakiem  przecinając potok Świemirowski w pobliżu Dębu Esperantystów,  pierwszego dębu honorującego ruch esperantystów.


Szlak zielony – kładka nad potokiem Świemirowskim, fot, pomorskie.travel

Ostatni odcinek pokonujmy szerokim duktem leśnym, którym doprowadzi nas  w okolice punktu początkowego wycieczki.

Pobierz:                                                                           Interaktywna mapa: 


Przebieg trasy na traseo.pl 

Pomorskie.Travel zaprasza na rowerowe trasy po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym:

Rowerowe przedmieścia Gdańska – Otomin

Dolina Strzyży i okolice

Górski trening w Lasach Oliwskich

W pobliżu

Gastronomia

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi