Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 21

Sopocka architektura


Sopocka architektura, fot. pomorskie.travel

Architektura Sopotu jest wyjątkowa i zdecydowanie odmienna od gotycko-barokowego Gdańska oraz modernistycznej Gdyni. Budowlany rozmach związany z rozkwitem wsi, a z czasem miasta Sopotu jako kurortu, zbiegł się w czasie z największą popularnościa wyszukanych i skomplikowanych form eklektyzmu.

Najstarsze sopockie zabytki, które zaliczyć można do kategorii „letniskowej”, w tym  dwór Sierakowskich, reprezentują formy klasycystyczne. Domy mieszkańców Sopotu sprzed dwustu lat były niewielkimi, drewniano – murowanymi konstrukcjami o prostych kształtach. Tak właśnie wyglądał Sopot w czasach, kiedy dr Haffner zaczynał organizację pierwszego kurortu.


Willa Claaszena, Muzeum Sopotu, fot. visit.sopot.pl

Druga połowa XIX w., czyli czas, kiedy sopockie uzdrowisko zdobywało coraz lepszą pozycję w świecie, to także okres znaczących zmian i wprowadzenia architektonicznych nowości. Jeśliby zapytać człowieka żyjącego w Europie w XIX w., z jakim krajem kojarzy mu się najbardziej termin „uzdrowisko” odpowiedziałby zapewne: „ze Szwajcarią”.

Uzdrowisko XIX wieku

Sopot, całkiem już spore, ale ciągle nie dostatecznie znane uzdrowisko, chciało się dobrze kojarzyć z najlepszymi i najpopularniejszymi tego tupu miejscami na świecie. Szwajcarski styl mocno odznaczył się w XIX-wiecznej architekturze miasta. Przede wszystkim pojawiły się elementy charakterystyczne dla rejonów alpejskich i kojarzące się z klimatem wysokogórskim.

ODKRYJ Z NAMI HISTORIĘ UZDROWISKA W SOPOCIE

Prawdziwy rozkwit sopockiego eklektyzmu przypada na lata tuż przed końcem XIX w. i na pierwsze dziesięciolecia wieku XX. Szalenie wówczas modny „romantyczny historyzm”, czyli styl czerpiący pełnymi garściami ze wszystkich poprzednich epok architektonicznych, miał wszelkie podstawy do bujnego rozwoju w Sopocie.


Sopockie uliczki, fot. pomorskie.travel

Uroda, nie jedno ma imię…

Dbano nie tylko o urodę i detale wznoszonych wówczas obiektów mieszkalno-pensjonatowych, ale promowano również bogate dekoracje i wyszukane formy budynków. Metoda była prosta i polegała na obniżaniu podatków od nieruchomości tym właścicielom domów, którzy udekorowali fasady tak, aby ich forma była urozmaicona, ciekawa i niepowtarzalna. W ten właśnie sposób doprowadzono do ogromnego nagromadzenia wszelkiego rodzaju wykuszy, balkoników, wieżyczek, galeryjek, balustrad, gzymsów i wszystkiego co tylko dało się zmieścić na fasadach nowo budowanych domów.


Sopockie kamienice, fot. pomorskie.travel

Swoje miejsce znalazła w tym systemie również secesja, która pojawia się z własnymi krętymi liniami nie tyle w samej architekturze, co w dekoracji sopockich domów. Architektoniczna mieszanka, styl zwany w okolicy „sopockim”, nadał utworzonemu w 1901 r. miastu specyficznej atmosfery, którą podziwiać i odczuwać można do dziś.

ODKRYWAJ Z NAMI GDYŃSKI MODERNIZM

Sopot szczęśliwie uniknął większych zniszczeń w trakcie II wojny światowej, przez co więszkość budynków przetrwała trudny czas wojny. Współczesny Sopot nie tylko dba o architektoniczne dziedzictwo przeszłości, ale również pilnuje, by nowe budynki nie raziły nowoczesnością i wkomponowały się w klimat miasta – uzdrowiska.


Nowoczesny styl sopocki, fot. pomorskie.travel

Po dziś dzień jest to miejsce, gdzie buduje się ładnie, choć oczywiście są tacy, którzy krytykują poszczególne realizacje. Połączenie wielkomiejskości głównych ulic z przytulną architekturą zaułków i monumentalnymi, ale nawiązującymi do przeszłości obiektami kurortu – to właśnie cechy sopockiego stylu uzdrowiskowego.

W pobliżu

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi