Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 21

Słowiński Park Narodowy – szlaki turystyczne

Słowiński Park Krajobrazowy
Słowiński Park Krajobrazowy, fot. Adam Demczak

Wyjątkowe krajobrazy Słowińskiego Parku Narodowego sprzyjają pieszym wędrówkom, a tutejszy specyficzny, nadmorski klimat dodaje wędrowcom energii i dobrego samopoczucia. Na obszarze 18 tys. hektarów Słowińskiego Parku Narodowego znajdziemy nie tylko słynne ruchome wydmy zwane nadbałtycką Saharą czy też unikatowe okazy przybrzeżnej przyrody, lecz również ciekawe miejsca związane z daleko sięgającą wstecz historią tych terenów. Na turystów czeka kilkanaście szlaków o różnej trudności i charakterze, o łącznej długości blisko 150 kilometrów.

Wśród nich na szczególną rekomendację zasługuje czerwony szlak „Nadmorski” o randze międzynarodowej, prowadzący z miasta Łeba w stronę zachodnią, do miejscowości Rowy. Jest to zarazem propozycja tylko dla najbardziej zahartowanych piechurów, liczy bowiem blisko 40 kilometrów, a po drodze nie uświadczymy nic poza dziką przyrodą, nie możemy więc liczyć na punkty gastronomiczne czy noclegowe. Wędrując tą trasą, poczujemy na własnych stopach, jak niezwykłym tworem natury są ruchome piaski, stwarzające wrażenie pustynnego krajobrazu. Właśnie wydmom poświęcona jest ekspozycja Muzeum Przyrodniczego w Rąbce, na samym początku szlaku. Przed rozpoczęciem wielkiej przygody warto zajrzeć do tej placówki i dowiedzieć się, z czym będziemy mieli do czynienia przez kolejne godziny. W tej okolicy możemy zobaczyć również niemiecką wyrzutnię rakiet z czasów II Wojny Światowej. Trasa wiedzie w pierwszej swojej części przez wydmy – Łącką i Czołpińską, których najwyższe wzniesienia są naturalnymi punktami widokowymi na cały  Słowiński Park Narodowy. Następnie, przez miejscowość Czołpino, dotrzemy do pięknie położonego wśród borów sosnowych jeziora Dołgie Wielkie, gdzie mogą nas przywitać mieszkające licznie przy liniach brzegowych bobry. Nieopodal usytuowany jest jego mniejszy brat – Dołgie Małe, najmniejszy akwen Parku, gdzie z pomostu widokowego możemy podziwiać ściśle chronioną tu roślinność (rosiczka okrągłolistna, żurawina błotna, wełnianka wąskolistna, czermień błotna). Do końcowego punktu na trasie – wsi Rowy – dojdziemy wzdłuż północnego brzegu jeziora Gardno. Uwaga – między Rowami a jeziorem Dołgie Wielkie biegnie leśnymi ścieżkami krótszy, zielony szlak o długości 17 kilometrów.

Nie tylko wydmy...
SPN zaskakuje różnorodnością, fot. Pomorskie.Travel
 

Inne, południowe zakątki Parku obejmuje żółty szlak „Słowińców”, również zaliczający się do wymagających ze względu na swój dystans (39 kilometrów). Wędrówkę zaczniemy w Łebie, jednak nasze kroki tym razem skierujemy na południe, a konkretnie do miejscowości Żarnowska, nad wschodnim brzegiem jeziora Łebsko. Dalsza trasa wiedzie nad południowymi brzegami jeziora, głównie przez bory sosnowe z 150-letnim starodrzewem, również przez lasy olszowe i brzozowe oraz torfowiska. Po drodze trafimy do miejscowości Gać, Izbica i Kluki. W tej ostatniej warto odwiedzić Muzeum Wsi Słowińskiej, gdzie znajdziemy stare chałupy i zagrody, karczmę, szałas, magazyn rybacki i piec chlebowy. Kulminacyjnym punktem na szlaku jest wzgórze Rowokół (115 m n.p.m.) z wieżą widokową. Miejsce to owiane jest aurą wielu legend, które związane są z obecnym tu przez wiekami kultem starosłowiańskim. Na stoku wzgórza znajdowało się grodzisko datowane na IX–XI wiek. Druga część trasy wiedzie okolicami jeziora Gardno – znajdziemy tu rezerwat przyrody Gardnieńskie Lęgi, stworzony dla ochrony miejsc lęgowych i żerowisk kaczek, mew, rybitw, biegusów i brodźców. Uwaga: Miejscowość Gardna Wielka ze wzgórzem Rowokół Niebieski łączy krótszy (10 kilometrów) szlak niebieski.

Warto wspomnieć również o liczącym 4,5 kilometra niebieskim szlaku, mającym swój początek w miejscowości Czołpino. Niedługa trasa wiedzie przez Wydmę Czołpińską i prowadzi do zabytkowej latarni morskiej umiejscowionej na utrwalonej wydmie porośniętej borem chrobotkowym. Czołpińska latarnia, zbudowana z czerwonej cegły, jest najbardziej oddaloną od skupisk ludzkich tego typu budowlą. Z wysokiej na 25 metrów wieży można podziwiać imponujące krajobrazy Słowińskiego Parku Narodowego.

Poza wymienionymi na terenie Słowińskiego Parku Narodowego wytyczono również szereg krótszych szlaków rangi lokalnej – zielonych (tzw. spacerowych) i czarnych – o charakterze łącznikowym. Tworzą one dobrze rozwiniętą siatkę połączeń, umożliwiających dotarcie do różnych zakątków Słowińskiego Parku Narodowego.

Szczegółowe informacje na temat szlaków znajdziesz tutaj

ZOBACZ RÓNIEŻ:

Atrakcje w okolicach Słowińskiego Parku Narodowego:

Smołdzino: kościół księżnej Anny, prąd z Łupawy

Gardna Wielka: kościół, diabelski kamień, kitesurferzy

Objazda: szachulcowy kościół, pałac, zapomniana kolej

Rowy: plaża, kościół neoromański, port

Łeba: plaża w Łebie, port, marina, atrakcje Łeby

Parki rozrywki w Łebie: dinozaury, foki, labirynty

Latarnia Morska Stilo

Ustka: latarnia, promenada, ustecka syrenka

Twierdza Ustka – Interaktywny Bunkier Historii Ustki

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

Słupsk: Gryfici, Witkacy

Gastronomia


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi