Rowerowe przedmieścia Gdańska – Otomin

Nie macie czasu na długi wypad za miasto, ale chcecie pooddychać świeżym, leśnym powietrzem? Terenów zielonych okalających Gdańsk nie brakuje, tym razem proponujemy okolice jeziora Otomin zlokalizowanego na przedmieściach Gdańska.

Początek pętli znajduje się przy karczmie Wróblówka przy szlabanie na wjeździe do lasu.  Również w tym miejscu  początek swój ma rowerowy szlak „Wolność jest w naturze”.  fot. pomorskie.travel

Podczas wycieczki częściowo jedziemy szlakiem Wolność jest w naturze oraz leśnymi duktami i lokalnymi drogami o niskim natężeniu ruchu i choć większość trasy prowadzi utwardzonymi odcinaki polecamy rower górski, a dla bardziej doświadczonych rowerzystów rower trekkingowy lub gravel. Miejscami nawierzchnia jest piaszczysta, a korzenie w lesie mogą stanowić spore wyzwanie dla węższych opon.

SZLAKI ROWEROWE TRÓJMIASTA


Wolność jest w naturze…  fot. pomorskie.travel


Leśne przedmieścia Gdańska, fot. pomorskie.travel

Ruszamy w kierunku Sulmina, małej kaszubskiej wsi, jedynej miejscowości na trasie.  Po ok 7 km.  dojeżdżamy do neogotyckiego zabytkowego kościółka, w którym znajduje się Galeria Sulmin.  Wstęp do galerii możliwy jest po wcześniejszym umówieniu się z właścicielami.  Będąc w Sulminie warto wspomnieć o  rodzie Gralathów, którego członkowie zapisali się w historii nie tylko wsi Sulmin, ale również Gdańska.

ODKRYJ ATRAKCJE GDAŃSKA


Na chwilę zamieniamy leśne ścieżki na asfaltowa drogę prowadzącą do Sulmina, fot. pomorskie.travel

Danielowi Gralathowi, ówczesnemu burmistrzowi  miasta Gdańska, zawdzięczamy m.in. współzałożycielstwo Towarzystwa Przyrodniczego w Gdańsku. Również dzięki jego decyzji rozpoczęto nasadzenie kilkuset lip wzdłuż dzisiejszej Alei Zwycięstwa zwanej także Aleją Lipową. Także w Sulminie możemy odwiedzić rodzinny grobowiec Gralathów, w którym spoczywa ośmiu lub dziewięciu członków rodziny.


Galeria w Sulminie znajduje się w neogotyckim zabytkowym kościele, fot. pomorskie.travel

Przed nami 4 kilometrowy odcinek lokalnymi szutrami w kierunku miejscowości Bąkowo zakończony leśnym parkingiem i miejscem na odpoczynek.  Dojeżdżamy do drogi wojewódzkiej 221, ale za parkingiem wracamy do lasu i wjeżdżamy na teren rezerwatu Bursztynowa Góra. Oprócz 109 metrowego wzniesienia o tej samej nazwie, ciekawym miejsce jest wyeksploatowane wyrobisko dawnej odkrywkowej kopalni bursztynu.  Zapiski tej kopalnej żywicy znajdującej się  w tym miejscu,  znajdujemy już w materiałach z 1721 roku.


Pozostałości po dawnej kopalni bursztynu, fot. pomorskie.travel

Obecnie stare wyrobiska mają postać lejów, a największy to 40 metrów średnicy i 15 metrów głębokości.   Rezerwat jest zabytkiem archeologicznym i znajduje się na terenie nadleśnictwa Kolbudy.

SZLAKI ROWEROWE KASZUB


Szeroki odcinek szutrówki do wsi Otomin, fot. pomorskie.travel

Kolejne kilometry pokonujemy jadąc na zmianę leśnymi ścieżkami i szeroką drogą szutrową prowadzącą do wsi Otomin oraz szlaku „Wolność jest w naturze”. Przed nami największe w okolicy Gdańska jezioro Otomińskie, polodowcowy akwen z licznymi zatoczkami i półwyspem praktycznie przez cały rok przyciąga miłośników natury, zwłaszcza wędkarzy.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O WĘDKARSTWIE W POMORSKIM


Polodowcowe jezioro Otomińskie to popularne miejsce wsród wędkarzy i obserwatorów ptaków wodnych, fot. pomorskie.travel

Ruszamy dalej jadąc kawałek wzdłuż jeziora w kierunki drogi asfaltowej do Sulmina. Po przecięciu drogi leśną drogą domykamy pętlę udając się w kierunku początkowego punktu wycieczki, karczmy Wróblówki.  Całkowity dystans trasy wynosi ok. 21 km, natomiast osoby posiadające mapy z powodzeniem mogą modyfikować trasę wybierając szlaki np. w kierunku Kolbud.

JAZDA KONNA W POMORSKIM


Okoliczne lasy to również miejsce przebiegu  szlaków konnych, fot. pomorskie.travel

Pobież:                                                                                           Interaktywna mapa: 

Pomorskie.Travel zaprasza na rowerowe trasy po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym:

Dolina Strzyży i okolice

Sopocko-oliwska pętla po TPK

Górski trening w Lasach Oliwskich

W pobliżu

Gastronomia

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi