Wycieczka rowerowa śladem Dworów i Pałaców Północnych Kaszub (dzień 1)​ 

Dwór w SalinieDwór w Salinie, fot. Pomorskie.Travel

Dwory i pałace położone na terenie północnych Kaszub mogą być wdzięczną inspiracją do spędzenia aktywnego weekendu w okolicach Trójmiasta. 22 efektowne obiekty wyznaczają prawie 180-kilometrową trasę po części województwa pomorskiego, położonej w trójkącie pomiędzy Wejherowem, Sasinem i Puckiem.

Tematyczny szlak kulturowy “Dwory i pałace północnych Kaszub” stworzono przede wszystkim z myślą o rowerzystach, jednak od kilku lat z powodzeniem służy również turystom pieszym i zmotoryzowanym lub też po prostu tym, którzy chcą odpocząć w spokojnym miejscu z historycznym akcentem. A wszystkich miejsc o dworskim charakterze jest w tej okolicy aż około pięćdziesiąt.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O KASZUBACH PÓŁNOCNYCH

Pałac w Rzucewie
Pałac w Rzucewie, fot. Pomorskie.Travel

Wszystkie obiekty pałacowo-dworskie pomorskiego szlaku można podzielić na cztery grupy. Do pierwszej należą zadbane, wyremontowane budowle, w których mieszczą się obiekty noclegowe, hotele lub gospodarstwa agroturystyczne. Drugą stanowią miejsca zaadaptowane na siedziby firm lub budynki mieszkalne, przez prywatnych lub państwowych właścicieli. Trzecia to miejsca użyteczności publicznej, zwykle związane z kulturą i edukacją. Ostatnia, czwarta grupa to niestety miejsca niszczejące, nierzadko sprawiające wrażenie porzuconych przez ostatniego właściciela.

Dwór w Bychowie
Dwór w Bychowie, fot. Pomorskie.Travel

Właśnie dzięki zróżnicowaniu funkcji, przez różne stany utrzymania poszczególnych obiektów, a także z powodu różnych ich dziejów i nawet walorów architektonicznych, szlak intryguje i w każdym kolejnym odwiedzonym miejscu opowiada inny rozdział z dziejów kaszubskich rodów, za każdym razem pozostawiając inną refleksję w odwiedzającym go turyście. Jeśli ocenić tylko dystans dzielący kaszubskie dwory i pałace, wystarczającym czasem na pobyt na północnych Kaszubach będą jedynie dwa lub trzy dni. Jeśli jednak zechcieć bliżej zainteresować się odwiedzanymi miejscami, na pobyt w tej oryginalnej, nadmorskiej krainie można zaplanować nawet dwutygodniowy urlop.

Rynek i ratusz w Wejherowie
Rynek w Wejherowie, fot. Pomorskie.Travel

Najlepszym miejscem na rozpoczęcie i zakończenie wycieczki jest Wejherowo – ze względu na sprawny dojazd pociągami regionalnymi i Szybką Koleją Miejską, ale również ze względu na łatwość znalezienia miejsca na zaparkowanie samochodu. Krótki pobyt w mieście warto wykorzystać by zobaczyć zadbany, pełny zieleni rynek w Wejherowie i przejść się do pobliskiego pałacu Przebendowskich i Keyserlingków. Z wejherowskim pałacem, w którym mieści się Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, sąsiaduje pięknie urządzony Park Miejski im. Aleksandra Majkowskiego, a z nim znana Kalwaria Wejherowska.

SPRAWDŹ POZOSTAŁE ATRAKCE WEJHEROWA

Wejherowo - Pałac Przebendowskich i Keyserlingków
Pałac Przebendowskich i Keyserlingków, fot. Pomorskie.Travel

Pozytywnie do podróży po północnych Kaszubach nastraja już pierwsza część wycieczki. To wspólny przebieg ze szlakiem Pradoliny Redy-Łeby, zaczynający się na rogatkach Wejherowa w okolicy Szpitala Specjalistycznego im. Floriana Ceynowy i kończący się przed Orlem. Delikatnie pofałdowana, ubita droga leśna ratuje nas przed przejazdem przez obszar miejski Wejherowa. Odległość jaka dzieli leśny szlak od stacji kolejowej lub pięknego wejherowskiego rynku to mniej niż półtora kilometra.

Pałac w Chynowiu
Pałac w Chynowiu, fot. Pomorskie.Travel

Do najbardziej okazałych pałaców na północnych Kaszubach należy obecna własność firmy deweloperskiej Orlex z Wejherowa – pałac w Chynowiu, jeden z pierwszych obiektów, do których prowadzi dworsko-pałacowa trasa. Wzniesiony w XVIII wieku przez rodzinę von Rexin, której nazwisko pojawia się w historii wielu obiektów w okolicy, jest obecnie jedną z pałacowych perełek regionu. Wokół głównego budynku znajdują się również odrestaurowane dawne zabudowania gospodarcze i jeden z największych tutejszych pałacowych parków o charakterze krajobrazowym. Mimo że to obiekt prywatny, można go dość wygodnie oglądać z biegnącej obok drogi.

ZWIEDZAJ POMORSKIE JADĄC ROWEREM  WZDŁUŻ WISŁY

Lisewski dwór
Lisewski dwór, fot. Pomorskie.Travel

Wybrani właściciele kaszubskich pałaców i dworów chętnie pokazują, jak zmieniły się posiadłości po przeprowadzonych przez nich remontach. W będącym obecnie obiektem noclegowym dworze w Lisewie obejrzeć można album pokazujący stan, w jakim nowy właściciel przejął dwór. Przewracając kolejne karty trudno uwierzyć, że te atrakcyjne obiekty, będące częścią historii Kaszub, zostały doprowadzone do takiej ruiny.

Dwór w Salinie
Dwór w Salinie, fot. Pomorskie.Travel

Uroczą wizytówką szlaku jest niewielki dwór nad jeziorem Salino w Salinie. Unikalnego wiejskiego wizerunku nadaje mu charakterystyczna bryła z alkierzami (wystającymi pomieszczeniami na końcach budynku) z mansardowym dachem i ryglową (szkieletową) konstrukcją. Leżący nad jeziorem budynek jest dziś prywatną własnością, w której funkcjonuje gospodarstwo agroturystyczne. Zbudowany został w XVII/XVIII wieku przez ówczesnych właścicieli wsi, ród von Rexin, wywodzący się z ziemi słupskiej, do którego należeli wojskowi służący w armii króla Augusta II Mocnego. Salino wymienia się wśród najstarszych poznanych lokalizacji na Pomorzu dzięki grodowi z X-XI wieku, jaki istniał na wyspie na jeziorze. W XIV wieku wieś należała do najstarszego szpitala w Gdańsku – szpitala św. Ducha.

Pałac w Sasinie
Pałac w Sasinie, fot. Pomorskie.Travel

ROWEREM WZDŁUŻ PÓŁWYSPU HELSKIEGO 

Obiektem położonym najdalej od Wejherowa jest pałac w Sasinie, który może być celem pierwszego dnia wycieczki po pałacowym szlaku. Obecnie remontowany, wkrótce ponownie będzie dostępny dla turystów – dziś spojrzeć na niego można wyłącznie przez obiektyw drona. Podczas gdy wiele z kaszubskich dworów w swojej powojennej historii było siedzibami państwowych gospodarstw rolniczych czy spółdzielni rolniczych, pałac w Sasinie przez trzy lata po II wojnie światowej służył żołnierzom Armii Czerwonej, co przyniosło dewastację pałacowych pomieszczeń i zabudowań gospodarczych.

Autor: Szymon Nitka

Pobierz ślad GPX  

Zobacz także: Wycieczka rowerowa śladem Dworów i Pałaców Północnych Kaszub (dzień 2)​ 

Zobacz także: Wycieczka rowerowa śladem Dworów i Pałaców Północnych Kaszub (dzień 3)​ 

 

 

 

W pobliżu

Gastronomia

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi