Rowerem przez Żuławy i Mierzeję Wiślaną

Mierzeja Wiślana, podobnie jak wysunięta nieco bardziej na północ Mierzeja Helska, są najbardziej charakterystycznymi miejscami polskiego wybrzeża. To także najczęściej i najchętniej wybierane przez turystów miejsca na letni odpoczynek, czy weekendowy wypad za miasto. 

Helska Kosa już od wielu lat przyciąga wielbicieli dwóch kółek na szlak wzdłuż Półwyspu, przez Mierzeję Wiślaną wygodnie i bezpiecznie można rowerem przejechać od ponad roku. Wybudowanie całkowicie nowej trasy rowerowej, która jest elementem międzynarodowej trasy, pozwala na komfortowe przemierzanie i poznawanie niezwykle uroczej części województwa pomorskiego, jakim jest Mierzeja Wiślana.

Znaczna część trasy prowadzi nad samym morzem, fot. pomorskie.travel
Znaczna część trasy prowadzi nad samym morzem, fot. pomorskie.travel

Z uwagi na rozległy teren oraz długość trasy i wielość okolicznych atrakcji przygotowaliśmy dwie propozycje wycieczek po Mierzei Wiślanej. Pierwsza z nich łączy wyprawę po Mierzei Wiślanej z poznawaniem sąsiednich Żuław, druga zaś to niesamowita podróż wzdłuż Mierzei w kierunku Krynicy Morskiej. Punktem startowym obu tras jest Sztutowo, do którego najlepiej dojechać samochodem lub z Gdańska międzynarodową trasą rowerową EuroVelo 10/13 aż do Jantara i dalej R10 przez Stegnę do Sztutowa.

Poznaj szlak rowerowy na Półwyspie Helskim

Wybierając ok. 30 km trasę przez Mierzeję oraz sąsiadujące z nią Żuławy, będziemy mogli odkryć ciągle niedoceniany, a nawet trochę zapomniany obszar pomiędzy Ujściem Wisły a Zalewem Wiślanym. Zamiast tłoczyć się na nadmorskich bulwarach i plażach można zatrzymać się nieco dalej od letniego zgiełku i hałasu, aby zapoznać się bliżej z fascynującą krainą wydartą wodzie.

Żuławski krajobraz, fot. pomorskie.travel, M.Ochocki
Żuławski krajobraz, fot. pomorskie.travel, M.Ochocki

Pokonując kolejne kilometry będziemy mieli okazję podziwiać niesamowite domy podcieniowe, które pamiętają jeszcze dawnych osadników tych ziem – Menonitów. Są one wyróżniającym i charakterystycznym elementem żuławskiego krajobrazu oraz jednymi z ostatnich tak cennych zabytków w Delcie Wisły.

Co warto zobaczyć na Żuławach

Na całej długości trasy będziemy towarzyszyć nam kolejny niesamowity wyróżnik obszaru – żuławski krajobraz. Nie ma w Polsce drugiego takiego regionu, którego krajobraz byłby jednocześnie tak jednostajny, a zarazem tak różnorodny jak ten na Żuławach. Malownicze pola, łany zbóż falujące na wietrze, kanały przecinające miedze czy szpalery lip i wierzb wzdłuż traktów, to tylko niektóre z obrazów jakie na zawsze zostaną w naszej pamięci. Choć trasa prowadzi po terenach depresji, to wcale nie musi być to depresyjny przejazd, wręcz przeciwnie, żuławskie klimaty i historia na wyciągnięcie ręki to coś do czego chętnie będziemy wracać.

Węzeł wodny Rybina, fot. pomorskie.travel
Węzeł wodny Rybina, fot. pomorskie.travel

Przemierzając kolejne kilometry proponowanej wycieczki warto na dłuższą chwilę zatrzymać się w Rybinie. To właśnie tam znajdują się zabytkowe mosty: zwodzony samochodowy i obrotowy kolei wąskotorowej. W sezonie letnim warto zaplanować przejażdżkę Żuławską Koleją Dojazdową, która kursuje na trasie Nowy Dwór Gdański – Mikoszewo oraz Nowy Dwór Gdański – Sztutowo. Warto wiedzieć, że koleją możliwy jest przewóz rowerów.

Trasa wycieczki prowadzi również do Mikoszewa, które powszechnie uważane jest za początek Mierzei Wiślanej. To właśnie tu jest Ujście Wisły, na końcu którego znajduje się Rezerwat Mewia Łacha, który jest bardzo popularny wśród fanów obserwowania ptaków. To także ulubione miejsce do odpoczynku najsympatyczniejszych mieszkańców pobliskich wód – fok. Na piaszczystych łachach można zaobserwować stada liczące nawet kilkadziesiąt osobników. Dlatego wybierając się tam warto zaopatrzyć się w lornetkę, a obserwacje ułatwiają specjalnie przygotowane platformy widokowe.

 

Trasa rowerowa na Mierzei Wiślanej, fot. pomorskie.travel
Trasa rowerowa na Mierzei Wiślanej, fot. pomorskie.travel

Z rezerwatu Mewia Łacha w Mikoszewie wyruszamy w drogę powrotną do Sztutowa, należy kierować się zgodnie z oznakowaniem szlaku rowerowego R10. Nowo wybudowana szutrowa droga rowerowa prowadzi przez letniskową miejscowość Jantar do miejsca startu wycieczki. Można także wrócić do Sztutowa Żuławską Koleją Dojazdową, która kursuje w okresie wakacyjnym.

Pobież plik z trasą: 

W pobliżu

Gastronomia

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi