Rowerem przez Półwysep Helski

 

 

Mierzeja Helska to jeden z najpopularniejszych kierunków  letniego wypoczynku w Polsce, a znajdujący się na niej szlak rowerowy należy do najbardziej urokliwy na polskim wybrzeżu. Trasa z Helu do Władysławowa była jedną z pierwszych w Polsce, w której oddzielony został ruch rowerowy od samochodowego. Leśna droga, która przez wiele lat wzbudzała zachwyt każdego, kto przejeżdżając podziwiał na niej zachody słońca, doczekała się rewitalizacji i modernizacji. Sprawdźmy więc jak teraz wygląda rowerowa trasa przez Półwysep Helski!

Do punktu startowego, czyli portu w Helu, można dostać się w wyjątkowo atrakcyjny sposób, a mianowicie za pomocą katamaranu. Kursujące od maja, z Trójmiasta, statki żeglugi przybrzeżnej zabiorą w dwugodzinny rejs przez Zatokę Gdańską. Dzięki tej dodatkowej atrakcji będziemy mieli możliwość podziwiania niesamowitej przyrody z zupełnie innej perspektywy, a odpoczynek na pokładzie „białej floty” na pewno doda nam sił podczas kręcenia kilometrów przez Półwysep.

Katamaran w helskim porcie, fot. M.Michalska, pomorskie.travel

35 – kilometrowa trasa obfituje w liczne atrakcje kulturowe, jak również niesamowite walory przyrodnicze, które można podziwiać po drodze. Całość proponowanej wycieczki prowadzi przez Nadmorski Park Krajobrazowy, gdzie szczególnie cennym elementem krajobrazu są występujące tu wszystkie typy wybrzeża charakterystyczne dla południowego Bałtyku. Ponad 40% powierzchni Parku pokrywają lasy, w dużej mierze sosnowe. Wyjątkowo bogata jest również awifauna Parku, Półwysep Helski jest miejscem intensywnych przelotów ptaków podczas wiosennych i letnich wędrówek. To właśnie ten czas jest najlepszy na przyrodnicze wycieczki rowerowe.

Wybierz się z nami na rowerową wycieczkę po Kaszubach

Półwysep Helski jest miejscem intensywnie obleganym przez turystów w okresie wakacyjnym, dlatego też jeśli chcesz w ciszy i spokoju przemierzyć trasę wzdłuż Zatoki Puckiej, to warto zaplanować wyprawę przed lub po sezonie letnim. W tym czasie Helska Kosa, jak popularnie nazywany jest Półwysep, jest równie urocza, a mniejsza ilość plażowiczów oraz miłośników sportów wodnych jedynie pomaga w pełni skorzystać z uroków tego miejsca.

Kładka spacerowo – rowerowa na Cyplu Helskim, fot. M.Ochocki, pomorskie.travel

Rozpoczynając rowerową eskapadę na „początku Polski”, czyli miejscu najdalej wysuniętym na północ naszego kraju, poznamy niezwykle uroczy Hel, którego historia i tradycja nierozerwalnie powiązana jest z morzem i rybołówstwem. Warto przespacerować się ulicą Wiejską, aby zobaczyć zabytkową zabudowę rybacka, w której obecnie mieszczą się liczne restauracje i kawiarnie, odwiedzić port do którego wciąż przypływają kutry ze świeżymi rybami oraz zajrzeć do usytuowanego nieopodal Muzeum Rybołówstwa zlokalizowanego w danym kościele. Pokaz karmienia fok w tutejszym fokarium będzie nie lada atrakcją dla najmłodszych turystów, którzy po zapoznaniu się ze światem zwierząt będą mogli „wdrapać się” na pobliską latarnię morską. To właśnie ona po dziś dzień wyznacza drogę do portów w Gdańsku i Gdyni. Jedną z nowszych atrakcje Helu jest kładka nad wydmami, dzięki której można podziwiać wydmową roślinność oraz łączące się wody Zatoki i Morza Bałtyckiego, nie niszcząc jednocześnie wartościowej przyrody.

Mieszkańcy helskiego fokarium, fot. M.Ochocki, pomorskie.travel

Mierzeja Helska to nie tylko charakterystyczny krajobraz, to również miejsce ważne w historii Polski. To właśnie tu we wrześniu 1939 r. rozegrała się walka o obronę Rejonu Umocnionego Hel przed nacierającymi wojskami niemieckimi. Załoga Helu była ostatnią placówką na terenie Rzeczpospolitej, która nie widząc możliwości wsparcia, skapitulowała dopiero 2 października 1939 r. Współcześnie na Cyplu Helskim zostały wyznaczone szlaki rowerowe i piesze, które są elementami Szlaku Fortyfikacji Helskich i prowadzą do pozostałości obiektów militarnych z tamtych czasów. Warto odwiedzić baterie cyplową im. Laskowskiego oraz Muzeum Obrony Wybrzeża, które zlokalizowane jest przy wyjeździe z miasteczka w stronę Juraty.

Poznaj atrakcje dla dzieci na Półwyspie Helskim

Kolejną atrakcją na trasie jest Jurata, powszechnie znany i lubiany nadmorski kurort który szczególnie upodobali sobie przedstawiciele świata sztuki. Spacerując pomiędzy molem, a wejściem na plaże przy znanym hotelu Bryza, często można spotkać w lokalnych restauracjach i kawiarniach polskich aktorów, muzyków czy przedstawicieli mediów.

Trasa rowerowa w Juracie poprowadzona promenadą nad Zatoką Pucką, fot. pomorskie.travel

Odcinek pomiędzy Helem a Jurata został zmodernizowany w ramach budowy Pomorskich Tras Rowerowych i obecnie poruszamy się po trasie wykonanej z żywicy i kruszywa mineralnego. Niezwykle urokliwy jest ponad kilometrowy odcinek poprowadzony promenadą tuż nad wodami Zatoki Puckiej.

Jastarnia to kolejna miejscowość do jakiej wiedziemy pokonując trasę rowerową wzdłuż Półwyspu Helskiego. Ta słynna miejscowość letniskowa zachwyca zachowaną tradycją rybacką, a spacer urokliwymi uliczkami staje się niezapomnianym przeżyciem dla każdego turysty. Miejscem, które warto odwiedzić jest na pewno lokalny kościół z marynistycznym wystrojem wnętrza.

Jastarnia, kolejna niesamowita miejscowość na trasie, fot. pomorskie.travel, M.Ochocki

Kolejnym ciekawym punktem w Jastarni jest molo, z którego roztacza się widok na całą Zatokę Pucką, a przy sprzyjającej pogodzie można dostrzec także Gdynię. To również idealne miejsce na podziwianie wodno-powietrznych akrobacji wykonywanych przez kitesurferów pływających w okolicy mola. W Jastarni znajduje się również jedyna nieudostępniona do zwiedzania latarnia morska w województwie.

Poznaj z nami Szlak Fortyfikacji Helskich

Opuszczamy już letniskową Jastarnię w kierunku Władysławowa. Tuż za granicą miasta znajduje się Ośrodek Oporu Jastarnia, to system bunkrów, które w 1939 r. wchodziły w skład Rejonu Umocnionego Hel. Warto zatrzymać się na chwilę, aby zobaczyć te obiekty militarne, bo bunkier na plaży to dość nietypowy krajobraz polskiego wybrzeża.

Bunkier na plaży w Ośrodku Oporu Jastarnia, fot. pomorskie.travel

Dalej mijamy letniskową Kuźnicę oraz mekkę miłośników sportów wodnych, czyli Chałupy. To właśnie tu, pomiędzy Kuźnicą i Chałupami Półwysep jest najwęższy, osiąga niecałe 100 m szerokości. Ten rowerowy odcinek jest szczególnie urokliwy, gdyż prowadzi tuż nad Zatoką. Warto zaplanować wycieczkę tak, aby móc podziwiać wieczorne słońce zanurzające się w wodach Zatoki Puckiej.

Ostatnią miejscowością na naszej trasie jest Władysławowo, miejsce które przyciąga szerokimi plażami i krzykiem mew krążących o poranku nad portem rybackim. Warto odwiedzić Muzeum Motyli, który zlokalizowane jest w wieży Domu Rybaka.

Niepowtarzalny zachód słońca nad Bałtykiem, fot. pomorskie.travel, M.Ochocki

Posiadające bogaty zbiór ponad 5000 sztuk owadów i motyli stanowi nie małą atrakcję miasteczka. Dodatkowo odwiedzając muzeum można obejrzeć panoramę Władysławowa, a jest co przecież to właśnie tu swój początek ma Półwysep Helski. Przejeżdzając przez Władysławowa warto również odwiedzić Hallerówkę, czyli letnią rezydencję Józefa Hallera.

Z Władysławowa możemy wyruszyć w dalszą podróż na kilka sposobów. Przez Jastrzębią Górę warto pojechać w kierunku Karwieńskich Błot i dalej kontynuować wycieczkę wzdłuż Bałtyku międzynarodową trasą rowerową Euro Velo 10, wybierając tą trasę po przejechaniu ok 8 km nową drogą rowerową dotrzemy do latarni morskiej w Rozewiu.  Możemy też kierować się na południe jadąc wzdłuż Zatoki Gdańskiej do Trójmiasta szlakiem rowerowym Pierścień Zatoki Puckiej, tym razem na naszej trasie odwiedzimy Rzucewo z niesamowitym pałacem oraz Osadę Łowców Fok. Na tym odcinku pokrywa się on ze wspominaną trasą Euro Velo 10.


Miejsce postojowe nad Zatoką Pucka, fot. pomorskie.travel

W Swarzewie mamy też możliwość dojazdu na trasę Dworów i Pałaców Północnych Kaszub, która prowadzi początkowo atrakcyjną drogą rowerową po dawnym nasypie kolejowym. Na odcinku do Krokowej jest to także przebieg Euro Velo 10.  Warto pojechać jeszcze kilka kilometrów w stronę Pucka i odpocząć sobie na Kaczym Winku, to niesamowity parking tuż przy drodze wojewódzkiej nr 216 z którego rozpościefa się fantastyczny widok na Zatokę Pucką oraz miasto Puck.

Zmęczeni wrażeniami (i nie tylko) rowerzyści mogą z Władysławowa do Trójmiasta wrócić pociągiem lub szynobusem. Warto jednak wcześniej uzyskać informację o dostępności wolnych miejsc i czasie połączenia.

Proponowana wycieczka wiodła w części zmodernizowanym szlakiem, który jest elementem budowanej międzynarodowej trasy rowerowej EuroVelo 10/13.

Pobierz plik z trasą:   

 

W pobliżu

Gastronomia

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi