Rowerem do Krynicy Morskiej

Mierzeja Wiślana to popularne miejsce letniego wypoczynku, jak również częste miejsce weekendowych wycieczek mieszkańców regionu. Wielość atrakcji, piękno przyrody oraz niesamowite plaże przyciągają każdego.

Choć atrakcji w tym miejscu nigdy nie brakowało, to nowa ścieżka rowerowa powstała dopiero rok temu. Dzięki niej bezpiecznie i wygodnie można przejechać od Mikoszewa, które potocznie uważane jest za początek Mierzei Wiślanej, aż do Krynicy Morskiej. Trasa powstała w ramach budowy międzynarodowej trasy rowerowej Euro Velo 10. To właśnie dzięki EuroVelo możliwy jest dojazd na Mierzeję i Żuławy z Trójmiasta.

Rowerowa wycieczka po Żuławach i Mierzei Wiślanej

Z uwagi na rozległy teren oraz długość trasy i wielość okolicznych atrakcji przygotowaliśmy dwie propozycje wycieczek po Mierzei Wiślanej. Pierwsza z nich łączy wyprawę po Mierzei Wiślanej z poznawaniem sąsiednich Żuław, druga zaś to niesamowita podróż wzdłuż Mierzei w kierunku Krynicy Morskiej. Punktem startowym obu tras jest Sztutowo, do którego najlepiej dojechać samochodem lub z Gdańska międzynarodową trasą rowerową Euro Velo 10/13 aż do Jantara i dalej R10 przez Stegnę do Sztutowa.

Trasa na Mierzei wiedzie wzdłuż morza
Trasa na Mierzei prowadzi wzdłuż morza, fot. pomorskie.travel

Wycieczka ze Sztutowa do Krynicy Morskiej to propozycja dla nieco bardziej doświadczonych rowerzystów. Około 80 km trasa (w obie strony) wiedzie na całej długości przez teren Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Poruszamy się oznakowaną trasą R-10 wzdłuż czystych, szerokich i często bezludnych plaż Mierzei.

Pierwszym punktem wyprawy jest Muzeum Stutthof, zorganizowane na terenie dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Miejsce pełne smutku i zadumy, które powinien odwiedzić każdy, aby poznać smutną historie więźniów. To jedno z tych miejsc, które na trwałe zapisze się w naszej pamięci.

Dawny niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny w Sztutowie, fot. M.Michalska
Dawny niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny w Sztutowie, fot. M.Michalska

Po trudnej wizycie w Muzeum wracamy na szlak, który w tym przypadku możemy nazwać przyrodniczym, a to wszystko dzięki niesamowitej florze i faunie jaką mijamy po drodze. W PK Mierzeja Wiślana obecnie króluje sosna, która została posadzona na miejscu rosnących tu niegdyś potężnych buków, grabów, dębów i lip. Największym atutem Parku jest urozmaicony krajobraz, potężne wały wydmowe i oczywiście szerokie, piaszczyste plaże. Na każdym kroku towarzyszą nam ptaki – krzykliwe mewy i rybitwy nurkują w poszukiwaniu ryb, bieliki i myszołowy szybują wysoko na niebie, sieweczki i biegusy uwijają się na plażach. Jednak najsłynniejszy przedstawiciel niezwykle licznej awifauny Parku to z pewnością kormoran czarny, którego największa w Polsce kolonia lęgowa, znajduje się właśnie na Mierzei Wiślanej w okolicach Kątów Rybackich.

Odkrywaj pomorskie szlaki rowerowe

Dla jednych punktem docelowym wycieczki będzie Krynica Morska, inni pojadą dalej w kierunku Piasków i granicy państwa. Krynica to w sezonie letnim tętniący życiem kurort, który dostarczy z pewnością wielu wrażeń. Wiele architektonicznych perełek otoczonych drzewami i uzdrowiskowy charakter miejscowości stwarza niepowtarzalny klimat tego miejsca. Miejscem, którego nie można pominąć jest latarnia morska. To właśnie z jej szczytu rozpościera się panorama na całą Mierzeję Wiślaną. Wieczorny spacer promenadą z wizytą w porcie oraz smakowita kolacja w jednej z lokalnych restauracji, to kolejny obowiązkowy punkt w kurorcie. Warto zaplanować sobie jednodniową wycieczkę promem do Tolkmicka, który wypływa z portu w Krynicy Morskiej i umożliwa przewóz rowerów.

Latarnia morska w Krynicy, fot. pomorskie.travel
Latarnia morska w Krynicy, fot. pomorskie.travel

Warto wybrać się za Krynicę, w kierunku Piasków, żeby wspiąć się na punkty widokowe, z których można podziwiać drugi brzeg Zalewu Wiślanego oraz Morze Bałtyckie. Pierwszy z nich, Wielbłądzi Garb zlokalizowany jest tuż za granicą miasta, zaś drugi – Góra Pirata pomiędzy Krynicą a Piaskami. Warto dotrzeć do obu z nich.

Birdwatching na Zalewie Wiślanym

Do Sztutowa wracamy tą samą trasą, poruszając się oznakowanym szlakiem rowerowym R-10.

Choć nasza wyprawa dobiega końca, to na pewno pozostanie ona na długo w naszych głowach, a w końcu w wycieczkach rowerowych o to chodzi. Moją dostarczać niezapomnianych wrażeń i pozytywnych emocji. A jeśli letnia wyprawa spełniła w pełni nasze oczekiwania, warto odwiedzić Mierzeję jesienną pora, kiedy to okoliczne lasy nabierają barw jesieni, a nadmorskie powietrze jest zupełnie inne.

Miejsce odpoczynku na trasie, fot. pomorskie.travel
Miejsce odpoczynku na trasie, fot. pomorskie.travel

Mierzeja Wiślana i Żuławy są do tego doskonałym miejscem. Tutaj na pewno odkryjesz piękno nadmorskiej przyrody, historię regionu, kulturę i tradycję ludzi zamieszkujących ten obszar. Odkrywaj z nami ten region lub wybierz inną wycieczkę po województwie pomorskim.

Pobierz plik z trasą:

 

W pobliżu

Gastronomia

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi