Ulica Sambora – Ogród Historii w Gniewie

Malownicze otoczenie gniewskiej fary tworzą ulice okalające świątynię. Szczególnie bajkowy wygląd ma, często porównywana do Złotej uliczki w Pradze, ulica Sambora z charakterystycznymi parterowymi domkami pochodzącymi z I połowy XIX wieku. Jest typowym przykładem zabudowy małomiasteczkowej usytuowanej poza głównym placem miejskim.

Pierwotny układ wnętrza domostwa przy ulicy Sambora zawierał dwie izby – przednią i tylną, między którymi umieszczony był czworoboczny przewód kominowy. Aby uatrakcyjnić tę niezwykłą ulicę, z inicjatywy ks. Zbigniewa Rutkowskiego, proboszcza gniewskiej parafii, na ulicy tej powstał Ogród Historii prezentujący dziewięć najważniejszych wydarzeń z dziejów Gniewu. Ogród jest obowiązkowym punktem dla zwiedzających, zaś formuła nauki poprzez zabawę, jest szczególnie atrakcyjna dla najmłodszych turystów i mieszkańców.

1 lipca 2010 r. na ulicy Sambora w Ogrodzie Historii zamieszkała maskotka Gniewu – Miś Maciuś. Jego obecność w mieście wiąże się z pewną legendą: Podczas bitwy w okolicach Gniewu w 1626 roku między szwedzkim królem Gustawem Adolfem II a polskim Zygmuntem III Wazą mieszkańcy miasta wyruszyli, by wspomóc walczących. Kiedy dzwony na kościele św. Mikołaja zabiły na mszę, nikt się nie pojawił. Przybyły za to, wypłoszone z lasu hukiem dział, dzikie zwierzęta, które dowodzone przez Misia Maciusia modliły się o pokój. Być może to tylko legenda, ale niektórzy mówią, że jeszcze dzisiaj, wieczorną porą można usłyszeć pomrukiwania niedźwiedzia.

Pomnik Maciusia wykonany jest z brązu. Figura mierzy 75 cm i waży 30 kg. Miś – jako jedyny mężczyzna w mieście – posiada własną krawcową i mnóstwo ubrań, gdyż w pierwszym tygodniu każdego miesiąca wciela się on w różne postaci. Od 2016 roku Misiowi towarzyszy również Wiewiórka Walentynka

W pobliżu

Odkryj

Gastronomia

Noclegi

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi