W połowie XVI wieku wokół wieży wzniesiono trzykondygnacyjną więżę artyleryjską „Wieniec”. Następnie rozbudowano twierdzę o cztero-bastionowy fort nazywany Fortem Carré, którego projektantem był Antoni van Obberghen. Rozbudowa twierdzy sprawiła, że zwiększono ilość domów dla oficerów oraz koszary.
Wieża jest najstarszym elementem twierdzy. Pierwsza wieża została wzniesiona przez Zakon Krzyżacki w XIV wieku. Zbudowana z cegły w cylindrycznej formie, miała wysokość około 20 metrów. Dobudowanie Fortu Carré spowodowało podniesienie wieży o kolejne 11 metrów. Wtedy także dobudowano do wieży hełm. Po pożarze w XVIII wieku została odbudowana. W 1758 roku wieża przestała pełnić funkcję latarni. Po II wojnie światowej uległa zniszczeniu, przy odbudowaniu wieży zrezygnowano w rekonstrukcji hełmu.
Wieniec został wzniesiony wokół wieży na planie koła o średnicy około 34 metrów w XVI wieku. Prowadzono z niego ogień artyleryjski z dwóch poziomów. Po wybudowaniu Fortu Carré funkcja obronna Wieńca zmalała, a wzrost liczby załogi spowodował wybudowanie domów dla załogi wokół Wieńca.
Na przełomie XVI i XVII powstał wokół Wieńca – Fort Carré. Został on zaprojektowany przez Antoniego van Obberghena. Dotychczasowe zabudowania, Wieża i Wieniec, zostały otoczone dziedzińcem. Fort posiada cztery bastiony: Furta Wodna, Południowo-Wschodni, Ostroróg, Artyleryjski. Całość zabezpieczona została dodatkowo fosą. Na początku XVII wieku dodano jeszcze szaniec ziemny z pięciu bastionów: Wiślany, Bielnik, Świński Łeb, Ostroróg i Pucki i otoczono go fosą.
Dom Komendanta jest jednym z budynków dobudowanych po powiększeniu Twierdzy o Fort Carré. W czasie II wojny światowej został prawie całkowicie zniszczony, zrekonstruowano go tylko częściowo.
Obecnie Twierdza Wisłoujście jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańsk. Na stan Twierdzy wpłynęło wiele czynników. Między innymi późne rozpoczęcie odbudowy oraz bliskość w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych zakładów przetwarzających siarkę. Obecnie Twierdza Wisłoujście została wyremontowana i otwarta dla zwiedzających od maja.
Obiekt sezonowy – nieczynne od 30 września.
Warto również odwiedzić:
– Wartownia nr 1 na Westerplatte
Foto: Dep. Turystyki, UMWP