Park Krajobrazowy położony jest na terenie dwóch województw – pomorskiego i kujawsko pomorskiego, a granicami swoimi obejmuje południowo – wschodnią cześć Borów Tucholskich.
Park rozciąga się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego (gmina Czersk oraz gmina Chojnice) i podzielony jest na 2 części – zlokalizowana na terenie Borów Tucholski oraz na terenie Wysoczyzny Świeckiej. Miejsce jest nie lada atrakcją dla miłośników przyrody, a ponad 100 gatunków grzybów jadalnych to powód dla którego grzybiarze regularnie odwiedzają ten obszar. Podczas specerów po lesie (większość stanowi bór sosnowy) z pewnością zaskoczy was bogactwo roślinności a z pomocą przewodnika znajdziecie np. żurawinę błotną, miętę wodną lub owadożerną rosiczkę.
Tucholski Park Krajobrazowy to także jedno z ulubionych miejsc miłośników obserwacji ptaków (ang:birdwatching). Ponad 130 gatunków odbywa tutaj swoje lęgi, a regularnie przylatuje ok. 20 gatunków. Na terenie parku uważne oko wypatrzy puchacza, jastrzębia, bielika, bociana czarnego i widniejącego na logo parku zimorodka. Świat zwierzęcy obecnie reprezentowany jest raczej przez mniejsze gatunki, takie jak kuny, borsuki, lisy, gronostaje oraz jelenie sarny i dziki. Niedźwiedzie, tury i żubry należą do grupy ssaków które dawniej liczniej zamieszkiwały Park.
Na terenie Parku znajduje się 8 rezerwatów, 3 obszary chronionego krajobrazu oraz 121 pomników przyrody. Doskonałym sposobem na poznanie Parku jest odwiedzenie Ogródu Edukacyjnego Tucholskiego Parku Krajobrazowego gdzie znajdziemy np… hotel dla owadów.