Trasa Rowerowa Pętla Szenajda

Przyrodnicza trasa rowerowa Pętla Szenajda liczy około 9 km długości. Oznakowana za pomocą malowanych żółtych znaków na drzewach i drogowskazach.

Prowadzi przez malownicze okolice miejscowości Szenajda w Gminie Kościerzyna, przez tereny Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego wchodzącego w skład utworzonego Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie. Jest to obszar chroniony zawierający cenne zasoby przyrodnicze, m. in. wiele naturalnych ekosystemów wodnych, torfowiskowych i leśnych. Jazdę rozpoczynamy na wschodnim krańcu wsi Szenajda. Od tablicy z zaproszeniem i mapą trasy rowerowej kierujemy się oznakowaniem i przejeżdżamy przez wieś. Następnie pokonując kilka lekkich wzniesień, w otoczeniu drzewostanu przejeżdżamy 1,5 km w okolice użytku ekologicznego ” Torfowisko Szenajda”. Dotrzemy do niego zbaczając z trasy i kierując się strzałkami kierunkowymi.

Wracamy na Pętlę Szenajda, która od tego momentu łączy się z zielonym szlakiem pieszym PTTK, z prawej mijając jezioro Strupino, kierujemy się na zachód. Tuż przy skrzyżowaniu dróg, na którym udamy się w prawo, znajduje się pomnik- miejsce pamięci poświęcone partyzantowi Tajnej Organizacji Wojskowej. Skręcamy w prawo i kierujemy się na północ.

Kontynuując wycieczkę dojeżdżamy do wsi Juszki. Warto zobaczyć tam tradycyjna regionalną zabudowę, charakterystyczną dla tej częściKaszub. W Juszkach skręcamy w prawo w kierunku Szenajdy . Ten odcinek trasy jest najłatwiejszy i bardzo malowniczy. Znajduje się tu tablica informacyjna wraz z miejscem na odpoczynek. Z tego miejsca udajemy się do Szenajdy, gdzie przy wjeździe do wsi znajduje się ostatni przystanek na trasie – tablica edukacyjna o torfowisku.

W pobliżu

Odkryj

Noclegi

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi