Śródmieście Bytowa

Największe zmiany nastąpiły po II Wojnie Światowej, kiedy Bytów znalazł się w granicach Polski. Na zgliszczach pozostawianych przez radzieckich żołnierzy odbudowano miasto, nadając mu charakter odmienny od przedwojennego.

Rynek przed kościołem św. Katarzyny zmienił się w park, z pięknymi drzewnymi alejkami, który funkcjonował aż do 2011 roku. To właśnie wtedy nastąpiła największa zmiana w wyglądzie śródmieścia Bytowa w powojennej historii.

Od jesieni 2011 roku przed kościołem św. Katarzyny znajduje się rynek nawiązujący do przedwojennego charakteru miasta. Przybrał on kształt kwadratowego placu otoczonego budynkami z południowo – zachodnią część ozdobioną fontanną, w której wieczorami odgrywane są spektakle. Tryskająca w rytm muzyki woda mieni się paletą barw i zachęca do zatrzymania się i podziwiania bytowskiej starówki. Po przeciwnej stronie placu stoi pomnik Chrystusa, który spogląda w kierunku kościoła św. Katarzyny. Oficjalna nazwa bytowskiego rynku to Plac im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Śródmieście Bytowa zyskało na uroku po przebudowie przylegającej do rynku ulicy Jana Pawła II. Stała się ona wybrukowanym deptakiem ozdobionym stylistycznymi ławkami i latarniami.

Autor: J.Musioł, Dep. Turystyki, UMWP

Foto: M.Bieliński, Dep. Turystyki, UMWP

W pobliżu

Noclegi

DANA
Odległość — 430 M

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi