Rejon Umocniony „Hel”

W kolejnych latach w Helu funkcjonował jedynie wojskowy punkt obserwacyjny i dopiero w kwietniu 1929 ogłoszono, że licząca około 10 km końcowa cześć półwyspu jest obszarem wojskowym. Ograniczenia zlikwidowały ruch turystyczny w Helu i spowodowały przeniesie pensjonatów poza teren wojskowy – w efekcie powstała nowa letniskowa miejscowość nazwana Jurata.

W sierpniu 1936 roku specjalnym dekretem prezydenta Rzeczypospolitej utworzono Rejon Umocniony „Hel” (w skrócie R.U. Hel), niemal całkowicie podporządkowując tereny wokół wsi Hel władzom wojskowym. Obowiązywały bardzo liczne ograniczenia dotyczące zabudowy, obrotu nieruchomościami, prawa pobytu, a nawet połowu ryb.
Po zakończeniu wojny nadal funkcjonowały ograniczenia dotyczące R.U. „Hel” i powiększono teren wojskowy o wschodnią część miejscowości Jurata. Gdy w latach 1959-1960 zbudowano nową drogę do Helu, dopuszczono na niej ruch pojazdów cywilnych. Przy bramie za Juratą i w Helu zbudowano wartownie i jadący tędy wczasowicze pobierali przepustki. Ruch na podstawie przepustek zlikwidowano w kwietniu 1995 roku, a R.U. Hel pięć lat później.
Dziś pamiątkę po granicy Rejonu Umocnionego „Hel” znajdziemy na wschodnich rogatkach Juraty. To budynek wartowni oraz place postojowe przy szosie (droga krajowa nr 216).

W pobliżu

Odkryj

Gastronomia

Noclegi

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi