Piecki

Ochronie podlegają także torfowiska przejściowe i świeże oraz bagienny bór sosnowy. Rezerwat obejmuje niewielkie jeziorka leśne położone wśród pagórków i bagien: jezioro Piecki, Piecki Małe, Kaczewo oraz oczka i kociołki, łączna powierzchnia wynosi 19,42 ha, a otuliny 92,89 ha.

Celem jego powołania, podobnie jak innych rezerwatów, była ochrona rzadkiej i chronionej roślinności wodnej i torfowiskowej. Występujące tu obszary z wieloma gatunkami chronionych, rzadkich i ginących roślin. Z cennych gatunków flory występują: rosiczki – okrągłolistna, pośrednia i długolistna, bażyna czarna, widłak wroniec, widłak goździsty, żurawina drobnoowocowa, wyblin jednolistny. Stwierdzono tu również obecność 84 gatunków porostów.

Ponadto Piecki to jezioro lobeliowe, które klasyfikowane jest na podstawie występowania m.in. lobelii jeziornej. Woda w takich zbiornikach ma kwaśny odczyn i są one wyjątkowo wrażliwe na zanieczyszczenia. Jezior lobeliowych na terenie Polski jest niewiele, najwięcej występuje na Pomorzu.

W strefie otuliny rezerwatu wyznaczono ścieżkę dydaktyczną, na której za pomocą tablic edukacyjnych wskazano najciekawsze miejsca. Całość trasy liczy ok 2 km i zaczyna się po prawej stronie drogi Asmus – Laska.

W pobliżu

Odkryj

Noclegi

JANTA
Odległość — 17.5 KM

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi