Pętla Kartuzy – Chmielno – Kartuzy

Pętla Kartuzy – Chmielno – Kartuzy to świetna propozycja na jednodniowy wypad weekendowy dla wszystkich tych, którzy nie mając czasu na długie rajdy mają ochotę wyrwać się na trochę z miasta. Po drodze nie zabraknie mniejszych i większych atrakcji, urokliwych miejsc postojowych i falujących kaszubskich krajobrazach.

Startujemy spod kartuskiego dworca kolejowego i już po kilku minutach pedałowania, mijając przesmyk między Jeziorem Klasztornym Dużym i Małym, jadąc Aleją Filozofów podziwiać możemy wiekowe mury Kolegiaty Kartuskiej. Przejeżdżając obok warto zwrócić uwagę na stojącą przed klasztorem Monumen Mnicha Kartuskiego. Stamtąd pozostaje nam już tylko kawałek do leśnego duktu (zielony szlak rowerowy) i pierwszego przystanku – punktu widokowego na malownicze stawy śródleśne leżące w dolinie poniżej.


Aleja Filozofów, fot. Pomorskie.Travel

Kolejnym punktem na trasie będzie Zamek w Łapalicach. Ukryta pośród drzew tajemnicza budowla to ruiny nieukończonego kompleksu, w którym mieścić miała się zarówno pracownia rzeźbiarska jak i pomieszczenia mieszkalne, basen a nawet sala balowa. Planowana z rozmachem konstrukcja, utrzymana w stylistyce „średniowiecznej”, utknęła w miejscu przed laty, popadając stopniowo w zapomnienie i przeobrażając się z nieoficjalną atrakcję turystyczną. Dostęp na teren budowy jest stosunkowo łatwy, pamiętajmy jednak, że ewentualnej eksploracji podejmujemy się na własne ryzyko (konstrukcja nie jest w żaden sposób zabezpieczona).

Rowerowa trasa Kartuzy - Łapalice - Chmielno - Kartuzy
Zamek w Łapalicach, fot. Pomorskie.Travel

Na kolejnym odcinku, trasa wiedzie pośród łąk i pół drogą szutrową. Nie daleko od ruin, po kilku minutach jazdy, możemy zwiedzić mini zoo w Łapalicach, lub zrobić sobie zdjęcie na ulicy Sezamkowej.

Następnie skręcamy w stronę Jeziora Łapalickiego (czerwony szlak rowerowy). Jadąc szczytami wzgórz, spomiędzy drzew stopniowo wyłaniać będzie się Jezioro Białe i Chmielno. Tutaj możemy zatrzymać się na dłużej i zwiedzić Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów, pozostałość średniowiecznego kasztelańskiego grodu, lub po prostu posiedzieć na Ławce Przyjaciół z widokiem na jezioro.


Łakwa Przyjaciół, fot. Pomorskie.Travel

Tuż za przesmykiem między jeziorami Białym i Kłodno rozpoczynamy drogę powrotną (niebieski szlak rowerowy). Tutaj czeka nas krótkie, jednak dość strome podejście wiodące w głąb lasu. Po jego pokonaniu do Kartuz pozostanie nam około 5 km – wpierw drogą leśną a po minięciu wsi Kosy, drogą asfaltową.

Do Kartuz wjedziemy bulwarem przy Jeziorze Karczemnym. Na samym jego początku, na małym wzgórzu znajduje się punkt widokowy na miasto – Ławka Asesora. Stąd już tylko kawałeczek do miejskiego rynku, który będzie ostatnim punktem naszej wycieczki.

 

Przebieg trasy:

START – Dworzec PKP w Kartuzach

1 km – Przesmyk pomiędzy Jeziorem Klasztorne Duże i Klasztorne Małe

2,3 km – Kolegiata Kartuska  

3,2 km – wjazd do zalesionego obszaru. Zaczynają się leśne dukty

6,7 km – Zamek w Łapalicach. Początek drogi asfaltowej

7,5 km – mini zoo w Łapalicach. Początek drogi szutrowej

9 km – Łapalice – wieś. Droga z kamienia betonowego

10 km – początek drogi z płyt betonowych

10,5 km – Panorama ze wzgórza na Jezioro Białe i Chmielno

11,4 – początek drogi asfaltowej w ruchu ogólnym

11,5 km – Chmielno

11,7 km Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów 

12,5 km – Plaża i Grodzisko w Chmielnie. Przesmyk pomiędzy Jeziorem Białe a Kłodno

14 km – trudny podjazd. Uwaga na brukowaną i nierówną nawierzchnię drogi. Trzeba zachować ostrożność. Początek leśnego duktu

16,3 km – wieś Kosy. Początek drogi asfaltowej w ruchu ogólnym

18,4 km – początek asfaltowej wydzielonej drogi rowerowej

18,8 km – Kartuzy. Ławeczka Asesora. Krótki odcinek leśnego duktu 

19 km – bulwar nad Jeziorem Karczemne

19,7 km – droga miejska w ruchu ogólnym

20,6 km – początek wydzielonej drogi rowerowej z kostki betonowej

21,2 km – deptak w Kartuzach

21,3 km – Rynek w Kartuzach

21,6 km – Dworzec PKP Kartuzy

W pobliżu

Odkryj

Gastronomia

Noclegi

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi