Muzeum Wisły w Tczewie – oddział NMM

W okresie międzywojennym działała tu Fabryka Wyrobów Metalowych „Arkona”, a w czasie II wojny światowej ulokowano tu obóz przejściowy dla wysiedlonych tczewian i mieszkańców powiatu. Po wojnie funkcjonowała tu fabryka gazomierzy i sprzętu gospodarstwa domowego. W 1984 r. w budynku otwarto pierwsze w Polsce muzeum poświęcone historii żeglugi i szkutnictwa wiślanego. Od 2017 r. prezentowana tu jest stała wystawa „Wisła w dziejach Polski”.

Wystawa stała w tczewskim oddziale jest podróżą przez wspólną historię Wisły i Polski. Pierwsza część ekspozycji to prezentacja rzeki i złotego wieku żeglugi wiślanej w XVI i XVII w. Przewodnikiem po niej jest słynny XVI-wieczny poemat Sebastiana F. Klonowica „Flis”. Część druga wystawy rozpoczyna się od przedstawienia kryzysu państwa polskiego w końcu XVIII wieku oraz rozbiorów, a następnie prezentuje najważniejsze zagadnienia związane z żeglugą wiślaną w XIX i XX w.: przemiany w szkutnictwie, żeglugę parową, rybołówstwo, budowę mostów, działania wojenne na Wiśle i w jej okolicach. Przez kontekst wiślany pokazana jest również odbudowa polskiej państwowości po obu wojnach światowych, rozwój żeglugi, budowa stoczni, rozwój turystyki wodnej.

Na ekspozycji możemy zobaczyć pozyskane podczas badań archeologicznych przedmioty codziennego użytku, łodzie używane na Wiśle i jej dopływach, modele i makiety, elementy statków wiślanych, narzędzia rybackie i szkutnicze. Oprócz cennych zabytków na zwiedzających czekają liczne ilustracje, filmy i interaktywne prezentacje.

Warto również odwiedzić:

Ośrodek Kultury Morskiej

statek-muzeum s.s. „Sołdek”

Żuraw

Statek – Muzeum „Dar Pomorza”

Muzeum Rybołówstwa w Helu

Narodowe Muzeum Morskie

Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich

Foto: M. Bieliński – Dep. Turystyki UMWP

W pobliżu

Gastronomia

Noclegi

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi