Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu

Te dwie budowle, to pozostałość największej na świecie baterii obrony wybrzeża – zamontowano tu w 1940 roku trzy monstrualne działa 406 mm baterii Schleswig-Holstein. Prywatne zbiory oraz entuzjazm kilku ludzi, doprowadził do otwarcia muzeum już 1 maja 2006 roku.

W stanowisku B2 można zobaczyć:
– mało znane karty polskiego lotnictwa – historię Morskiego Dywizjonu Lotniczego, zilustrowaną modelami wodnosamolotów.
– wystawę „Medycyna w wojsku” ,
– nowoczesną, multimedialną ekspozycję poświęconą 32 dniom obrony Helu.
– multimedialną wystawę o komandorze Zbigniewie Przybyszewskim, wspaniałym dowódcy baterii Laskowskiego w kampanii wrześniowej 1939 roku,
– nie mającą sobie równej, największą w Polsce, wystawę granatów.
– będącą w ciągłej rozbudowie wystawę uzbrojenia wraz z oryginalnym, ważącym ok. 1030 kg, pociskiem 406 mm, wraz z łuską i dodatkowym wyposażeniem.

 

Drugi obiekt to dziewięciokondygnacyjna wieża kierowania ogniem, z której szczytu rozciąga się przepiękny widok na półwysep i oblewające go dookoła morze. Na poszczególnych kondygnacjach prezentowane są:

– wystawa „Ciekawostki artyleryjskie” poświęcona największym armatom świata.
– siedmiometrowa plastyczna mapa Półwyspu Helskiego.
– pamiątki po świetnym i lubianym polskim maryniście – kapitanie Karolu Borchardtcie w postaci rekonstrukcji jego mieszkania oraz wystawy poświęconej jego pracy i twórczości.
– wystawa łączności wojskowej.
– wystawa modelarska poświęcona pojazdom pancernym.

 

Na cyplu helskim znajduje się stanowisko artyleryjskie baterii Laskowskiego, a w jego podziemiach wystawa o tej baterii i bohaterstwie żołnierzy polskich. Spośród innych interesujących militariów na uwagę zasługują odnowione schrony i stanowiska zabytkowej Baterii „Duńskiej”, które zostały włączone do oznakowanego szlaku turystycznego oraz skansen armat przy stanowisku B2. W obrębie gminy wyznaczone zostały szlaki turystyczne obejmujące większość obiektów militarnych.

Dzięki pasjonatom helskich militariów odrestaurowany został pierwszy odcinek helskiej wojskowej kolejki wąskotorowej. W czasie sezonu turystycznego dodatkowymi atrakcjami podkreślającymi militarny charakter MOW, są strzelnica wojskowa, kino polowe oraz kuchnia polowa z marynarską grochówką.

Oprócz tego Muzeum zajmuje się też działalnością wydawniczą. Raz w roku ukazuje się przewodnik helski oraz seria zeszytów poświęconych historii Helu i Półwyspu Helskiego.
 

Dyrekcja Muzeum Obrony Wybrzeża

W pobliżu

Odkryj

Gastronomia

Noclegi

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi