Kościół filialny p.w. św. Bartłomieja w Możdżanowie

Przede wszystkim dlatego, że w okna w prezbiterium wmontowanych jest 28 XVII-wiecznych witrażyków, natomiast w przedsionku przy schodach znajduje się najważniejszy eksponat tego kościoła – kropielnica.


Kropielnica, której rok powstania ocenia się na koniec XIV w., pochodzi najprawdopodobniej z pierwotnej kaplicy, poświęconej w 1374r. przez biskupa kamieńskiego. Kropielnica pierwotnie była chrzcielnicą. Wykonana z jednego wielkiego granitowego głazu. Ma kształt zbliżony do kielicha. Jedyną ozdobą tego przedmiotu są opaski, a to z powodu, ze granit jest materiałem twardym i trudno w nim rzeźbić. Wykonawca, wybierając ten materiał, musiał się liczyć z ograniczeniami warsztatowymi. O fundatorze lub wykonawcy mógłby powiedzieć znak wyryty na kołnierzu czaszy w kształcie litery „H”.


Ciekawostką jest ołtarz główny, utrzymany w barokowym stylu, pochodzący z 1665r., przemalowany w 1871r., a następnie w latach 70. I 80. XX wieku. Predella Ołtarza to Ostatnia wieczerza, część główna to Wniebowzięcie, a w naczólu, czyli najwyższej części ołtarza „Zmartwychwstanie Jezusa. Cały ołtarz ozdobiony jest licznymi rzeźbami, postaciami aniołów i postaciami alegorycznymi.


Ciekawostki można znaleźć i przed kościołem. Tak jest w Możdżanowie. Przy wejściu, na skarpie znajduje się pomnik zabitych w I wojnie światowej. Całość ma kształt krzyża umieszczonego na zwężającym się ku górze słupie. U góry umieszczony napis 1914-1918. Jest też rzeźbiony miecz w otoczeniu dębowych liści – popularny motyw tego typu tablic. Nad min napis: DEN/ IM WELTKRIEGE/ GEFALLENEN BRÜDERN/ DIE GEMEINDE/ MÜTZENOW. Od strony kościoła napis: GOTT IST UNSERE ZU NUR FLICHT/ UND STÄRKE EINE HÜLFE IN/ DEN GROSSEN NÖTEN DIE/ UNS GETROFFEN HABEN.

W pobliżu

Noclegi

REJS
Odległość — 10.5 KM

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi