Wieża Widokowa Wieżyca

W przeszłości miejsce kultu Słowian, obecnie cel wędrówek i miejsce podziwiania panoramy Pojezierza Kaszubskiego ze szczytu wieży widokowej im. Jana Pawła II. Zimą południowe stoki wzniesienia zamieniają się w raj dla narciarzy i snowboardzistów.

Tradycja wspinania się na Wieżycę sięga połowy XIX w. Wówczas szczególnym powodzeniem cieszyły się punkty widokowe. W latach 90. XIX w. ustawiono tu pierwszą wieżę widokową, która została rozebrana tuż przed I wojną światową. Jej miejsce miała zająć kamienna Wieża Bismarka, jednak Niemcy zdołali wykonać jedynie fundamenty. Później na szczycie górowały jeszcze dwie drewniane wieże, które rozebrano w latach 80. Obecna, metalowa, z dużą platformą powyżej linii drzew daje możliwość podziwiania widoku na każdą stronę kaszubskiej krainy. Z wieży rozpościera się widok na Wzgórza Szymbarskie, „Kółko Raduńskie”, dostrzec można również „Drogę Kaszubską”.

Podejście na górę zajmuje ok. 15 – 30 min i można wybrać jedną z 3 tras: od strony Szymbarka, z Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego, albo od drogi Żukowo – Kościerzyna. Trasa wiodąca od miejsca postoju na szczyt to kilkaset metrów podejścia skrajem rezerwatu przyrody, który chroni las bukowy.

Parking kosztuje 3 zł, na miejscu jest toaleta oraz drobny stragan z pamiątkami.
Płatne jest również wejście na wieżę widokową.

Ceny biletów

  • dzieci do lat 6 bezpłatnie
  • do lat 16 – 4 zł
  • pozostali – 7 zł

W pobliżu

Odkryj

Gastronomia

Noclegi

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi